Dönüşümle 26 milyar dolar tasarruf fırsatı

Türkiye`de kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan yaklaşık 7 milyon konutun sadece yüzde 2-3`ü yeşil bina olarak tasarlansa dahi 2023`e kadar ülke ekonomisinde 470 milyon dolar tasarruf sağlanacak.

 

7 milyon konutun tamamının yeşil bina olması durumunda ise enerji ve su tasarruf miktarı 26 milyar dolara ulaşacak.

 

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, Türkiye`de 19 milyona yaklaşan konut stoğunun yüzde 48`inin 35 yaşın üzerinde olduğunu söyledi.

 

Ülkenin yıpranmış konut stoğu ve deprem gerçeği nedeniyle büyük çaplı bir kentsel dönüşüm programıyla karşı karşıya olduğunu belirten Sur, bu süreçte yeşil binalara yönelmenin büyük önem taşıdığını ifade etti.

 

Yeşil binaların enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra sera etkisi oluşturan yansımaları ve karbondioksit salınımını azaltmasıyla çevreye önemli katkıları bulunduğunu anlatan Sur, şöyle konuştu:

 

``Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan yaklaşık 7 milyon konutun yüzde 2-3`ü dahi yeşil bina olarak tasarlanırsa 2023`e kadar ülke ekonomisinde 470 milyon dolar, 7 milyon konutun tamamı yeşil bina olursa 26 milyar dolarlık enerji ve su tasarrufu sağlanacak. Binaları yeşil sertifika alabilecek şekilde yapmak için maliyet biraz artsa da projenin sonraki yıllarda sağladığı tasarruf değeri çok daha yüksek. 7 milyon konuttan elde edilecek yaklaşık 26 milyar dolar, 100 megavatlık 250 elektrik santraline bedel. Yatırım ve maliyet açısından bakıldığında da yeşil konutlara yapılan yatırımlar, uzun vadede yatırımcıya geri döner.``

 

2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi

Sur, dünya genelinde yeşil binaların gittikçe önem kazandığını ifade ederek, yeşil bina yapımının veya var olan binaların yeşile döndürülmesinin ülke ekonomisinin yanı sıra ekolojik hayata da büyük getirileri olacağını belirtti.

 

Dernek olarak Türkiye`de binaların çevresel etkileri konusunda farkındalık oluşturmayı, bilgi ve bilinç düzeyini yükseltmeyi ve yeşil binaların gerekliliği konusunu ülkenin gündemine taşımayı hedeflediklerini kaydeden Sur, bu amaçla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın himayelerinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı`nın (TOKİ) destekleriyle 18-19 Şubat tarihlerinde İstanbul`da ``yeşil dönüşüm`` temasıyla ``2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi``ni düzenleyeceklerini sözlerine ekledi. (Kaynak: AA)

http://emlak.haber7.com

06.02.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR