Güneş Enerjisi Sistemleri İle Rekabet Gücünüzü Katlayın

Artan enerji fiyatları orta ve büyük boy işletmelerin en büyük sorunu olmaya devam ediyor.

 

Son 10 yılda elektrik fiyatlarındaki ortalama yıllık artış %7,55 düzeyinde oldu. Önümüzdeki 20 yıl boyunca da artışın aynı oranda olması bekleniyor. Tüm bu ek maliyetler işletmelerin ticari planlamalarını belirsizleştiriyor, rekabet gücünü azaltıyor. Çözümse basit; iç tüketim ihtiyacı için kendi elektriğini kendi üretmek.

 

Sürekli artan elektrik fiyatlarıyla baş edebilmenin yolu, dağıtım şebekesi üzerinden mümkün olduğunca az elektrik tüketmekten geçiyor. Kanun nezdinde yapılan son düzenlemelerse artık bunun önünü açıyor. İsteyen tüzel ve gerçek kişi, başvurduğu takdirde kendi elektriğini kendi üretebilecek. Bu sayede hem uzun dönemli sabit ve avantajlı elektrik maliyetlerinden faydalanacak hem de fiyat artışlarından etkilenmeyecek.

 

Akılcı Çözüm: Güneş Enerjisi Santralleri (GES)

Türkiye`nin ilk büyük güneş enerjisi santralini bundan bir yıl önce Konya`da kuran IBC SOLAR Türkiye`nin Genel Müdürü Hayri Bali, işletmelerin çatılarına kuracakları güneş enerjisi sistemleriyle iç tüketim ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri gibi 20 yıl boyunca düşük fiyat garantisi elde edeceklerini belirtiyor: "Güneş enerjisinden 1 kilovat/saat (kWh) elektrik üretiminin maliyeti 7 Euro Cent. Önümüzdeki 20 yıl boyunca elektrik fiyatlarının her yıl ortalama %7,5 oranında artacağı öngörülürse, bir fotovoltaik sistem ile kendi elektriğinizi üretmenin ne kadar karlı bir yatırım olduğu ortada!" sözleriyle Hayri Bali, işletmeleri doğru yatırım yapmaya davet ediyor.

 

Ekonomik Güç için GES

Dağıtım şirketinden satın alınan en pahalı elektriğin birim fiyatı, gün içindeki mesai saatlerine, yani ticari işletmelerin en yoğun şekilde elektrik kullandıkları saatlere endeksleniyor. Güneş Enerjisi Sistemlerinin avantajı da işte bu noktada ortaya çıkıyor; zira gün boyu güneş gökyüzünde ışıldarken sistem elektrik üretiyor ve daha da önemlisi ürettiği elektriğin çok büyük bir bölümünü anında ve yerinde kullanma imkanı sağlıyor. IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, "Her sanayi kolunun özgün tüketim yük profilini çıkartabilecek ve kesin verilerle iç tüketim oranlarını hesaplayabilecek mühendislik donanımına sahibiz, bu veriler için bizimle irtibata geçmeleri yeterli, biz net rakamlarla konuşuyoruz" diyerek fotovoltaik sistemlere yatırımın işletmelere faydasının altını çiziyor.

 

İhtiyaca Özel, Anahtar Teslim Proje

Hayri Bali, Almanya`da 30 yılı aşkın süredir Güneş Enerjisi Santralleri kuran dev bir firmanın; IBC SOLAR`ın tecrübesiyle ticari işletmelerin ihtiyaç ve gerekliliklerini tam anlamıyla kavrayabildiklerini belirtiyor ve ekliyor: "Bu ihtiyaçlar ve gereklilikler ışığında IBC SOLAR uzman kadroları olarak, teknik ve mevzuat danışmanlığından ihtiyaca yönelik özel proje tasarımları ve yüksek kalite standartlarına sahip anahtar teslim sistem kurulumlarına kadar güvenilir ve rekabetçi komple çözümler sunuyoruz." (Bültenler)

www.sondakika.com / haber

29 Ağustos 2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR