Enerji politikaları ALTERNATİF kaynaklara acil yönelmeli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden birinin mevcut enerji üretim ve tüketim şekillerinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Fransa`nın başkenti Paris`teki OECD binasında düzenlenen Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Bakanlar Toplantısı`na başkanlık eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, toplantının açış konuşmasında ana temanın “Yarının Enerjisi için Küresel Sinerji” olduğunu söyledi.

 

Yeterli miktarda, kaliteli ve temiz enerjinin, uygun fiyatlarla ve kesintisiz olarak temin edilmesi sürdürülebilir kalkınma açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Bakan Yıldız, “Her kesimin enerjiye erişiminin olmadığı bir dünyada, modern haberleşmeden, eğitimden, modern sağlık teknolojilerinden, gıda güvenliğinden, kısacası sürdürülebilir kalkınmadan söz etmek mümkün değildir” dedi.

 

Bakan Yıldız, iklim değişikliğiyle en etkili şekilde mücadele edilebilmesi ve mücadelenin yalnızca sözde kalmaması için, küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri olduğunu belirterek, “Mevcut enerji üretim ve tüketim şekillerinin değiştirilmesi ve tüm dünyada enerji politikalarının gözden geçirilerek ALTERNATİF kaynaklara yönelmesi acil gereklilik haline gelmiştir” ifadesini kullandı.

 

Yılların tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesinin ancak kapsamlı bir planlama, yoğun bir yatırım, etkin uluslararası işbirliği ve toplumların bilinçlendirilmesi ile mümkün olabileceğini vurguladı.

 

“Diğer bir ALTERNATİF kaynak olan nükleer enerjinin iklim üzerinde olumsuz bir etkisinin bulunmaması, bu kaynağa yönelmemizin önemli nedenlerinden biridir” diyen Yıldız, nükleer enerjiden faydalanılmaya başlanmasının, ithal edilen hidrokarbon kaynaklara olan bağımlılığımızın azaltılması açısından ekonomiye olumlu katkı sağlayacağını belirtti. Paris

www.aa.com.tr

19.11.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR