Çin polisilikonda anti-damping vergileri getirdi

 

Karar ABD’li ve Güney Koreli şirketleri kapsıyor.

 

Çin yönetiminin ABD’li ve Güney Koreli polisilikon üreticileri aleyhine ek gümrük vergileri getirdiği açıklandı.

 

Çin Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada ABD’li ve Güney Koreli üreticilerin, ülkelerinde sağladıkları destekler sayesinde ürünlerini Çin pazarında çok düşük fiyata satarak uluslararası ticaret ilkelerine aykırı şekilde haksız rekabet yarattıkları ve Çin’in polisilikon sektörüne zarar verdikleri iddia edildi.

 

ABD’li şirketler yüzde 2.1 oranında anti-sübvansiyon ile yüzde 53.3 ile yüzde 57 arasında değişen oranlarda anti-damping yükümlülüklerine maruz kalacaklar. Karardan en fazla ise yüzde 50’nin üzerinde ek yükümlülüğe maruz kalan Hemlock Semiconductor, REC Solar Grade Silicon, AE Polysilicon ve MEMC Pasadena gibi üreticiler etkilenecek.

 

Güney Koreli şirketler için ise yüzde 2.4 oranında anti-sübvansiyon yükümlülükleri getirilirken, anti-damping vergileri ise en fazla yüzde 48.7 oranında uygulanacak.

 

Bununla birlikte Güney Kore medyasına göre Çin’e en fazla polisilikon ihracatı gerçekleştiren OCI ve Hankook Silicon şirketlerine uygulanacak ek yükümlülüklerin yalnızca yüzde 2.4 ile yüzde 2.8 oranında olması, kararın Güney Kore’ye etkisini sınırlı tutacak.

 

Karar her iki ülkenin şirketleri için beş yıl boyunca geçerli olacak.

 

Çin yönetimine göre 2012’nin ilk yarısında ülkenin polisilikon talebi 76 bin 480 ton iken, bu talep yüzde 63 oranında ithalat yolu ile karşılanmıştı. Yönetime göre bu dönemde ithal edilen ürünler içinde, fiyatı düşürülmüş olanların oranı ise yüzde 36 olarak gerçekleşmişti.

www.yesilekonomi.com

22.01.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR