AA enerji haberlerine daha fazla ağırlık verecek

AA Kurumsal İletişim Direktörü Mustafa Solmaz, Anadolu Ajansı`nın önümüzdeki dönemde enerji haberlerine daha fazla ağırlık vereceğini söyledi.

 

"20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı" (ICCI 2014) sona erdi. Fuarda dünya ve Türkiye enerji sektöründe yaşanan gelişmeler, enerji politikaları, yenilenebilir enerji, santral teknolojileri ve yatırım finansmanı gibi konular ele alındı.

 

Anadolu Ajansı`nın (AA) Ana Basın Sponsoru olduğu ve Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ICCI 2014`te 6 panel ve 34 oturum düzenlendi. Fuar boyunca yaklaşık 250’nin üzerinde akademisyen, özel sektör temsilcisi, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri yaptıkları sunumlarla enerji gündemindeki önemli konuları tartışma imkanı buldu.

 

Başta Avrupa, Balkan ve Ortadoğu ülkelerinden olmak üzere 17 ülkeden 161’i yabancı 189’u yerli toplam 350 enerji şirketinin katıldığı etkinlik, bin 604’ü yabancı olmak üzere 15 bin 621 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız`ın katılımıyla düzenlenen açılışın ardından konuklarını ağırlamaya başlayan etkinlikte Anadolu Ajansı`nın çalışmalarının tanıtıldığı stand ilgi çekti.

 

"Enerji Haberleri Terminali etkin veri akışı sağlayacak"

Fuara katılan enerji sektörü paydaşlarına Anadolu Ajansı`nın çalışmaları hakkında bilgiler veren AA Kurumsal İletişim Direktörü Mustafa Solmaz, Anadolu Ajansı`nın önümüzdeki dönemde enerji haberlerine daha fazla ağırlık vereceğini kaydetti.

 

Türkiye`nin coğrafi konumu nedeniyle stratejik bir noktada bulunduğunu, enerji projeleri ve anlaşmalarındaki bilgi akışının her zamankinden daha önemli bir noktada olduğunu belirten Solmaz, "Anadolu Ajansı olarak son 2 yılda yakaladığımız uluslararası atılım sürecini enerji alanında da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Türkiye`nin dahil olduğu bir çok uluslararası proje ve enerji anlaşması var. Bu noktada Türkiye`nin merkezde bulunduğu süreçlerde enerji haberleri için Anadolu Ajansı`nın daha aktif rol alması gerekli. Nitekim bunun alt yapısını inşa etmeye şimdiden koyulduk" bilgisini verdi.

 

AA`nın finans profesyonelleri için hayata geçirdiği anlık veri akışı sunan Finans Haberleri Terminali ürününe benzer bir ürün üzerinde çalıştıklarını aktaran Solmaz, "Enerji alanındaki haber, görüş ve anlık verilerin Türkçe ve İngilizce olarak eş zamanlı yayınlanacağı AA Enerji Haberleri Terminali hizmetini devreye alacağız. Bu uygulamamızla enerji sektörü paydaşlarının ihtiyaç duyduğu pek çok datayı kendilerine temin etmiş olacağız" diye konuştu.

 

"Enerji alanında uzmanlaşmış muhabirler yetiştireceğiz"

Anadolu Ajansı`nın işe alım ve eğitim süreçlerini uygulayan Haber Akademisi mekanizmasının, basın dünyasında örnek gösterilen bir model olduğunu hatırlatan Solmaz, Akademi`nin İngilizce Enerji Muhabirliği Sertifika Programı başlattığını söyledi.

 

Enerji alanında nitelikli muhabir istihdamının önemine dikkati çeken Solmaz, "Anadolu Ajansı, sadece kendi organizasyonu için değil Türk medyası için de kalifiye elemanlar yetiştirmeye devam ediyor. Haber Akademisi mekanizmamızla bugüne kadar pek çok diplomasi muhabiri ve finans muhabiri yetiştirdik. Bunun yanında foto-muhabiri ve sıcak savaş bölgelerinde başarıyla habercilik yapabilen nitelikli savaş muhabirleri yetiştirdik. Şimdi de çok iyi ingilizce konuşan ve enerji alanında uzmanlaşmış muhabirler yetiştireceğiz. Bu eğitimin sonunda başarılı olan muhabirler enerji habercisi olarak ajansın 5 kıtadaki 100`e yakın merkezinde istihdam edilecekler" ifadelerini kullandı. İSTANBUL

www.aa.com.tr

26.04.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR