Boston şehri güneş enerjili bank projesini denemeye başladı

Enerji üretme konusunda en büyük ALTERNATİFLERDEN birisi olan güneş, kurumsal olarak geniş bir alanda kullanım imkanı bulsa da son kullanıcı tarafında yaygın olarak kullanılmıyor ve mali desteğe ihtiyaç duyuluyor. Boston şehri bu tür bir projeyi denemeye aldı.

 

Proje kapsamında şehrin çeşitli parklarında bulunan banklara güneş enerjisi panelleri entegre ediliyor ve belirli mobil cihazlar bu şarj istasyonlarından faydalanabilecek. Projede amaç vatandaşlar sohbet etme veya vakit geçirme imkanı bulduğu parklarda mobil cihazlarını da şarj edebilmesini sağlamak.

 

Soofa adı verilen bu banklar mobil cihazların şarj edilmesinin yanı sıra Verizon operatörü üzerinden hava kalitesi ve gürültü seviyesi gibi o bölgedeki çevresel bilgileri de kullanıcılara iletebilecek.

 

Soofa projesi Massachusetts Institute of Technology ve Verizon operatörü tarafından yürütülüyor. Projenin ilk parti sistemleri ise Cisco tarafından hibe edildi. Önümüzdeki hafta boyunca pilot parklara banklar yerleştirilecek ve sonrasında vatandaşların taleplerine göre diğer parklara da Soofa bankları kurulacak.

www.donanimhaber.com

02.07.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR