SolarTürk`ün lisanssız projelere panel tedariği 3 MW`a ulaştı

 

Şirket hem yurt içi hem de yurt dışı satışlarını artırıyor

Gaziantep merkezli SolarTürk firması tarafından üretilen yerli güneş panelleri kullanılarak hayata geçirilen projelerin toplam kurulu gücünün 1,394 MW`a çıktığı bildirildi.

 

SolarTürk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk tarafından verilen bilgilere göre son olarak İzmir merkezli EFE Endüstri A.Ş. şirketi 484 kW gücündeki güneş enerjisi santrali yatırımında firmanın ürünlerini tercih etti.

 

EFE Endüstri’nin fabrikasının çatısında kurulan güneş elektriği sistemi ile yıllık 762,154 kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

 

Yatırımın geri dönüş süresi 6,8 yıl olarak hesaplanmışken, Efe Endüstri’nin proje için İzmir Kalkınma Ajansı`ndan sağladığı yüzde 40 oranındaki hibe bu süreyi şirket için 4 yıla kadar indirebilecek.

 

Proje Türkiye’de bu ölçekteki bir güneş elektriği projesinin ilk defa yerli üretim paneller ile gerçekleştirilmesi dolayısı ile de önem taşıyor.

 

Bununla birlikte şu an kurulum aşamasında olan toplam 1,603 MW güce sahip olacak 7 proje de SolarTürk panelleri kullanılarak gerçekleştirilecek.

 

Osman Özberk tarafından verilen diğer bilgilere göre 2013 yılında 65 MW`lık üretim kapasitesine ulaşan SolarTürk şimdiye kadar yurt içinde 5 MW düzeyinde panel satışı gerçekleştirmiş diğer yandan önemli oranda ihracat yapmaya başlamış durumda.

 

Özberk yıl başında ReneSola firması ile gerçekleştirdikleri 42 MW`lık satış anlaşması kapsamında da şimdiye kadar Almanya`ya 8 MW, ABD`ye ise 2 MW düzeyinde panel ihracatı gerçekleştirdiklerini söylerken, bu rakamın yıl sonuna kadar 20-25 MW düzeyine çıkmasını beklediklerini kaydetti.

www.yesilekonomi.com

26.08.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR