Seabird’den güneş enerjisi yatırımı

Seabird Havayolları, yenilenebilir enerji konusunda bir ilke imza atarak Alaçatı - Çeşme istasyonunu güneş panelleriyle kapladı.

 

2012 yılında tarifeli seferlerine Alaçatı ve Bozcaada noktaları ile başlayan ve sonrasında uçuşlarına Bodrum, Gemlik, Kocaeli, Ayvalık, Hisarönü seferlerini de ekleyen Seabird Havayolları; şimdi de güneş enerjisi konusunda bir ilki gerçekleştiriyor.

 

Çift motor ve çift pilotlu Twin Otter tipi Kanada yapımı uçaklarıyla İstanbul Haliç Merkez’den güvenli uçuşlar gerçekleştiren Seabird Havayolları, ilk uçuşunu gerçekleştirdiği Alaçatı - Çeşme istasyonunu solar paneller ile kaplama kararı alarak, 5 kW enerji üretimine sahip bir sistem oluşturdu.

 

Kurulan bu güneş panelleri sayesinde elektrik olmayan bu bölgede çevre dostu enerji üretilip, tüm terminal ihtiyaçları karşılanacaktır. Sistem kurulumunda Avusturya’nın PVP firmasının solar ürünleri kullandı. Bölgede enerji olmadığı için off-grid sistem (akü ile besleme) kullanılmıştır. Solar paneller ile üretilen enerji akülere depolanıp, invertör aracılığı ile dahili panoya gerekli elektrik verilmektedir.

 

Danışmanlık hizmetini Max Karbonsuz Enerji sağlamaktadır. Solar enerji konusunda daha önceden çeşitli firmalarla ülkemizde bu alandaki yatırımlarını gerçekleştirmiş olan Max Karbonsuz Enerji bu proje için Oytun Dış Ticaret ile işbirliğine girmiştir. Türkiye distirübütörleri Oytun Dış Ticaret olan Avusturya menşeili PVP firmasının panelleri ile yatırım 4-5 sene gibi kısa bir sürede kendini ödediği gibi, 30 yıl sonunda hala %92 verim garantili çalışmaya devam edecektir.

http://www.faznotr.com

03.09.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR