Yerli rüzgar türbini üretime Kasım’da başlayacak

TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen MİLRES Projesi kapsamında üretilen ilk yerli rüzgar türbini kasım ayında İstanbul`da elektrik üretmeye başlayacak.

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde geliştirilen 41 milyon lira bütçeli Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında ilk prototip türbin, kasım ayında İstanbul`da kurulacak. Terkos Gölü kıyısına yerleştirilecek sistem, 500 kilovatsaat elektrik üretecek. Milli türbinin üreteceği elektriği, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi kullanacak.

 

Rüzgar enerjisi sistemlerinin yerli imkanlarla geliştirilmesi amacıyla 2011 yılında başlatılan MİLRES Projesi`nde Sabancı Üniversitesi sistemin mekanik kısmını, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü jeneratör ve elektrik sistemlerini, havacılık endüstrisinden TAI kanat kısmını, İstanbul Ulaşım A.Ş., güç elektroniği kısmını, İstanbul Teknik Üniversitesi ise rüzgar analizleri ve kule tasarımını gerçekleştirdi. MİLRES için ayrıca 9 üniversite ve kurumdan yaklaşık 100 araştırmacı çalıştı.

 

YERLİLİK ORANI % 80’DEN FAZLA

Sistem için gerekli parçaların üretilmesinde de yerli sanayi kuruluşları projeye destek verdi. Elektronik kontrol sistemleri ve yazılımlar dışında kanat, göbek, hub, dişli kutusu, jeneratör, konvertor, kule ve nasel gibi tüm parçalar Türkiye`de üretildi. Projede, yüzde 80`den fazla yerlilik oranı sağlandı.

 

DENEME AŞAMASI SONRASI İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLECEK

İlk aşaması 3 yıllık çalışma sonunda geliştirilen türbin, deneme aşamasını başarıyla geçtiği taktirde, projenin ikinci aşamasında 2,5 megavatlık türbin geliştirilecek. TÜBİTAK tarafından ilk aşaması için 11 milyon lira kaynak ayrılan projenin, İkinci aşamasına da 30 milyon liralık destek sağlanacak.

 

MİLRES ile 20 yılda 15 milyar dolarlık kaynağın yurt dışına çıkması önlenecek. Üretilecek türbinler yurt dışına da ihraç edilerek enerji harcamaları gelir-gider dengesi iyileştirilecek.

http://enerjigunlugu.net

07 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR