Yenilenebilir enerji yatırımlarımızı artıracağız

Norveç`in milli enerji şirketi Statkraft`ın Türkiye Genel Müdürü Anduvap Servet Akgün, "Türkiye, bizim için Hindistan ve Brezilya`dan sonra anahtar piyasalardan biri. Dolayısıyla böyle bir piyasada uzun vadeli bulunacağımız için bölgenin hidroelektrik kaynaklarını etkin şekilde değerlendirmek istiyoruz" dedi.

 

Akgün, Statkraft`ın 23 ülkede yılda yaklaşık 60 terawatt elektrik ürettiğini belirterek, bunun yüzde 95`inin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini söyledi. Türkiye`de hedeflerinin hidroelektrikte 1000 megavatlık kurulu güce ulaşmak olduğunu ifade eden Akgün, rüzgar potansiyelini de değerlendirmeyi istediklerini kaydetti.

 

Elektrik Üretim Anonim Şirketi`nin (EÜAŞ) özelleştirme programını da takip ettiklerini anlatan Akgün, "Bununla ilgili kesinlikle yenilenebilir yatırımlarımız olacak ve ilk etapta var olan hidroelektrik projelerimiz vesilesiyle, hidroelektriğe daha da çok yatırım gerçekleştirilecek" diye konuştu.

 

Türkiye`de ürettikleri elektriği Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan ve Almanya`nın aralarında bulunduğu ülkelere satmayı düşündüklerini belirten Akgün, "Türkiye, bizim için Hindistan ve Brezilya`dan sonra anahtar piyasalardan biri. Dolayısıyla böyle bir piyasada uzun vadeli bulunacağımız için bölgenin hidroelektrik kaynaklarını etkin şekilde değerlendirmek istiyoruz. Türkiye`deki yenilenebilir enerji yatırımlarımızı artıracağız" ifadelerini kullandı.

 

Yatırım yaptıkları bölgede çevreye olumlu etkiler bırakmaya dikkat ettiklerini vurgulayan Akgün, şöyle konuştu:

 

"Norveç`ten örnek verecek olursak bir belediyeye veya köye herhangi bir enerji santrali yapılacak olursa, oradaki belediyeyle santrali yapacak şirket pazarlık yapıyor. Pazarlık, elektrik üretiminden belli bir pay almayı ve belediyeye katkı yapmayı içeriyor. Türkiye`de ise bu, kullanım anlaşmaları ya da Ankara`ya giden vergilerle yapılıyor. Rize`de santral yaptığınızda bunun geliri Ankara`ya gidiyor. Dolayısıyla insanlar, o santrallerden ne kısa vadede ne uzun vadede yararlanamıyor. Biz Türkiye`de de Norveç`teki gibi halkla iç içe çalışma ortamı yaratmaya çalışıyoruz."

www.sabah.com.tr / ekonomi

29 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR