İ. Günsel: "Güneş Enerjisi`ni otomotivde kullanacağız"

12 kişilik mühendis, öğrenci ve yönetici takımının lideri olarak Güney Afrika`da bulunan YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S.Günsel Güneş Enerjisini Otomotivde kullanacaklarını açıkladı.

 

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; dünya’nın geleceği için son derece önemli olan ALTERNATİF enerji kaynaklarına dikkat çekmek ana hedefi ile bu yıl Güney Afrika’da dördüncüsü gerçekleştirilen South Africa Solar Challenge otomobil yarışına KKTC adına katılan NEU-RA 25’in beşinci günü başarı ile tamamladığı belirtildi.

 

Graaff-Rein’den Port Elizabeth parkurunun koşan NEU-RA25 yarın Knysna’ya hareket edecek.

 

Güney Afrika`nın Başkan ve Kabine Başkenti Pretoria`dan başlayan ve 8 gün sürecek yarışın 5. gününün tamamlandığı belirtilen açıklamada, çekişmeli ve büyük bir dayanışma içinde geçen yarışta NEU-RA 25`in bu gün Graaff-Rein’den Port Elizabeth arasındaki parkuru koştuğu ve 1200 den fazla km`yi geride bıraktığı bildirildi. Güneş Tanrısı NEU-RA 25 yarın Knysna’ya hareket edecek.

 

İ. Günsel; Güneş Enerjisini Otomotivde Kullanacağız

Güneşten elde edilen enerjiyi otomotiv sanayisinde kullanmayı hedeflediklerini söyleyen YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S.Günsel "günümüzde enerjinin depolanması gibi alanlarda çok ciddi çalışmalar ve ilerlemeler var. Nanoteknoloji`nin vaat ettikleri ortada. Dünya`da pek çok akademisyen, nanoteknoloji ile enerji üretimi ve depolanması konusundaki çalışmalara yapıyor. Nanoteknolojideki gelişmelerle birlikte güneşten enerji elde etme hızı daha da artıyor. Aynı zamanda çok daha küçük alanlarda, çok büyük enerji depolanması da yapılıyor. Bu alandaki gelişmeler pek çok alanda olduğu gibi üniversitelerimizde oluyor.

 

Üniversitelerimizdeki genç arkadaşlarımız için teknolojilerin geliştirilmesi açısından yarışların önemi çok büyük. Bu yarışlara KKTC adına YDÜ olarak katılmaya devam edeceğiz. Elbette bu yarışların çok önemli bir yanı daha var o da takım çalışmasının öneminin anlaşılması. Hocalar, mühendisler, öğrenciler, teknisyenler hep birlikte çalışıyor ve üretmenin hazzına varıyorlar. Sonuç itibarı ile bu çalışmalar, hem üniversitedeki bilim adamlarımız, hem genç arkadaşlarımız hem de yeni gelişen teknolojiler için son derece önemli işlerdir"dedi.

www.kibrispostasi.com

02.10.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR