Yerli ve yenilenebilir kaynaklara dikkat edilmesi ve üzerinde yoğunlaşılması …

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bu sene ürettiğimiz rüzgar enerjisi, yine bu yıl ki ürettiğimiz toplam enerjinin yüzde 10`u. Bu şu demek; İçinde bulunduğumuz yılın sonuna kadar rüzgar santrallerinden elde ettiğimiz elektrik, 1 milyar dolar daha az doğalgaz ithal etmemize sebep olacak" dedi.

 

Yıldız, Kayseri Valiliğinin, düzenlediği bayramlaşma programı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, yerli ve yenilenebilir kaynaklara çok fazla dikkat edilmesi ve üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini belirtti.

 

Türkiye`nin su, rüzgar, güneş ve jeotermal gibi kaynaklarının arttığına, enerji sektöründe sadece eylül ayında 350 milyon dolarlık yatırım yapıldığına dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

 

"İrili ufaklı bin 64 santrale ulaştık. O yüzden herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz. Ukrayna krizinin çözülmüş olmasıyla beraber bu bizi daha da iyi bir neticeye ulaştırmış olacak. Tabi ki Ukrayna`daki herhangi bir doğalgaz kesilmesinin her birimiz için oluşturacağı sıkıntı malum. Batı hattından, Romanya ve Bulgaristan üzerinden gelen doğalgaz bizim için son derece önemli. Bu sene ürettiğimiz rüzgar enerjisi, yine bu yıl ki ürettiğimiz toplam enerjinin yüzde 10`u. Bu şu demek; İçinde bulunduğumuz yılın sonuna kadar rüzgar santrallerinden elde ettiğimiz elektrik, 1 milyar dolar daha az doğalgaz ithal etmemize sebep olacak."

KAYSERİ (AA)

03 Ekim 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR