Danimarka, 2025`te kömürden kurtulmak istiyor

Danimarka İklim ve Enerji Bakanı Rasmus Helveg Petersen, enerji üretiminde kömür kullanımına 2025 itibariyle son vermenin yollarını aradıklarını söyledi. İskandinav ülkedeki merkez sol yönetim daha önce, kömür kullanımına 2030`da son vermeyi hedefliyordu.

 

Petersen, hükümet yetkililerinden Danimarka`nın kömür kullanımını on yıl içinde bırakabilmesi için neler yapılabileceğini araştırmasını istediğini aktardı.

 

Danimarka`da yayın yapan DR kanalına konuşan Petersen, `Elbette bu sektörle beraber yapacağımız bir şey. Bu hedefe nasıl ulaşabiliriz bilmiyorum, ancak örneğin kömür kullanımını yasaklayabilir miyiz öğrenmek istiyorum. İklim açısından faydalı olur ve verilecek çok, çok güzel bir mesaj olur` dedi.

 

Danimarka, günümüzde enerjisinin yüzde 20`sini kömürden, yüzde 40`ını petrol ve doğalgazdan, yüzde 30`unu ise rüzgar enerjisinden sağlıyor. Ülke, 2020 yılında rüzgar enerjisinin toplamdaki payının yüzde 50`ye ulaşmasını istiyor. Danimarka, AB`de net enerji ihracatı yapan tek ülke.

 

BM İklim Paneli, haftasonunda yayımlanacak son iklim değişikliği raporunu hazırlamak için bu hafta Kopenhag`da.

 

Sosyal liberal İklim ve Enerji Bakanı, günümüzde kömür en ucuz yakıt olsa da, ülkelerin uzun vadede bunu kullanamayacağını söyledi.

 

Petersen, `Artık kömür kullanmaya devam edebileceğimiz bir senaryo bulunmuyor` dedi.

 

AB liderleri 24 Ekim Cuma günü, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerek emisyonları 2030 yılında 1990 seviyelerine göre yüzde 40 azaltma konusunda anlaşmaya vardı.

 

Hükümetin koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar, bakanı destekleyeceklerinii açıkladı. Danimarka kömürden enerji üretimini bırakan ilk ülkeler arasında yer alırsa, istihdam alanları da yaratılacak.

 

Sosyal Demokratların enerji sözcüsü Jens Joel, `Bunun nasıl yapılabileceğini görmeyi merakla bekliyorum ve eğer rekabetçiliğimizi ve Danimarka`daki iş imkanlarını koruyabilecek şekilde yapılırsa elbette ki yeşil bir gündemi destekleriz. Eğer İklim Bakanı Danimarka`daki kömür santrallerini kapatıp bunun yerine Alman kömürünün ithalatını artırmak istiyorsa bu delilik olur` dedi.

 

Enerji şirketleri örgütü Danish Energy Direktörü Lars Aagaard, kömür santrallerinin kapatılmasının Almanya`dan kömür ithalatını artıracağını söyledi. Aagaard bunun yerine bakana, kirletme izinlerinin sınırlanması için AB`nin emisyon ticaret sisteminin (ETS) sıkılaştırılması tavsiyesinde bulundu.

 

Aagaard, `İklim Bakanı`nın, Avrupa`da kömürden çıkma çağrısı başarıya ulaşmayacak. Mümkün değil. Avrupa`da enerji arzının büyük bölümü kömüre derinden bağımlı ve önümüzdeki yıllarda da öyle olacak` dedi.

www.euractiv.com.tr

30.10.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR