İsveç`in geri dönüşümlük çöpü kalmadı

Geri dönüşüm, güneş enerjisi ve daha birçok sürdürülebilir uygulamada tüm ülkelerin başını çeken İsveç, şaka gibi bir sorunla karşı karşıya. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerden elde eden ülkede çöp bitti.

 

250.000`in üzerinde evin elektrik ve ısınma ihtiyacını çöplerin yakıt olarak kullanılmasından sağlayan İsveç hükümeti, ülkede üretilen çöpten daha büyük kapasiteli çöp dönüştürme tesisine sahip. Bu durum da İsveç`i komşusu Norveç`ten çöp ithal etmek durumunda bıraktı. İsveç bundan böyle Norveç`ten yılda (başlangıç olarak) 80.000 ton çöp satın alacak.

 

Yesilist.com`un haberien göre, 9,5 milyon nüfuslu ülkede çıkan atıkların yalnızca %4`ü geri dönüşmez durumda. Vatandaşların geri dönüşüm konusunda bu denli duyarlı olması da İsveç`in yakıt olarak kullanabileceği çöpün tükenmesindeki ve komşu ülkelerin çöpünü geri dönüştürür hale gelmesindeki ana etken.

 

Mevcut senaryoda Norveç, İsveç`e fazla çöplerini yok etmesi için para ödüyor. İsveç de üzerine para alarak elde ettiği bu çöpleri geri dönüştürerek vatandaşlarına elektrik ve ısınma sunuyor. Yani elektrik ve ısınmayı bedavaya getirip bir de üzerine para kazanıyorlar.

www.cumhuriyet.com.tr / dünya

15 Kasım 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR