Hindistan hükümeti 100 milyar dolarlık yatırım çağrısında bulundu

Narendra Modi 100 GW’lık güneş elektriği hedefi için her yıl 14 milyar dolarlık yatırım çekmeyi hedefliyor.

 

2022 yılında güneş elektriği gücünü mevcut 3.000 MW’lık seviyeden 100.000 MW’a çıkarmayı hedefleyen Hindistan bunun için yabancı yatırımcılara çağrıda bulundu.

 

Reuters haber ajansına konuşan, Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı Sekreteri Upendra Tripathy, ülkenin lideri Narendra Modi’nin Çin, Japonya, Almanya ve ABD’li firmaların Hindistan’da güneş elektriği yatırımları yapmasını istediğini söyledi.

 

Hindistan’ın güneş elektriğinde belirlediği hedefin çok yüksek olduğunu kabul eden Tripathy, bu kadar yüksek bir hedef konulmadığı takdirde ise başarılı olunamayacağını savundu.

 

Upendra Tripathy yabancı yatırımcılar açısından temel sorunların üretilecek güneş elektriğinin alıcısının kim olacağı, yatırımlar için gereken arazilerin sağlanması ve Hindistan’ın düşük maliyetli sermaye sağlanabilecek bir rejimi olup olmayacağı olduğunun altını çizerken, hükümetlerinin bu konularla ilgilendiğini kaydetti.

 

Hindistan hükümeti bu sorunların çözümü için dağıtım şirketlerinin satın almak zorunda olacakları yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik oranını 2020’ye kadar mevcut yüzde 3’lük seviyeden yüzde 8’e çıkaracak.

 

Termik santrallerin satacağı elektriğin yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi zorunluluğu getirilecek. Böylelikle bu santrallerin ya yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik üretmesi ya da bunu kredi yoluyla başka yatırımlardan satın almaları gerekecek.

 

Hindistan hükümeti aynı zamanda güneş enerjisi tahvilleri çıkararak da yabancı yatırımcıların yatırım maliyetlerini düşürmeye çalışacak.

 

Upendra Tripathy 1 Nisan’da başlayacak olan Hindistan’ın yeni mali yılından itibaren 2022’ye kadar her yıl 14 milyar dolarlık yabancı yatırım çekme beklentilerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Ülkedeki güneş elektriği politikalarının yasal çerçevesindeki belirsizlik, arazi temininin çok uzun sürmesi ve finansman sıkıntıları ülkedeki güneş elektriği yatırımlarının önündeki en büyük engelleri oluşturuyor.

 

Güneş elektriği Hindistan’ın "safran devrimi"

Geçen yılın Mayıs ayı başında Hindistan Başbakanı olan Narendra Modi’nin seçim söylemlerinde güneş elektriği önemli yer tutuyordu.

 

Modi geçen yılın Şubat ayında, henüz Gujarat valisi iken, Gujarat eyaletinde devreye giren bir santral töreninde konuşurken, güneş elektriği yatırımlarını Hindistan’ın yeşil ve beyaz devrimlerinden sonra gelen safran devrimi olarak nitelemişti.

 

Hindistan’ın tahıl üretiminde kendine yetmesi hedefi ile yapılmış çalışmalar ülke için ‘’yeşil devrim’’, süt üretiminde yetmesi hedefi ile yapılmış çalışmalar ise ‘’beyaz devrim’’ olarak adlandırılıyor.

www.yesilekonomi.com

02 Ocak 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR