1,6 milyon Afrikalıya su sağlandı

Afrika`da 1,6 milyon kişiye su sağlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2019 yılında 3 milyon kişiye su sağlamayı hedefledi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı resmi internet sitesinden, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından TİKA`nın da destekleri ile yapılan çalışmalarla su probleminin çok ciddi boyutlara ulaştığı Somali, Sudan, Burkina Faso, Moritanya, Mali ve Nijer`de yaklaşık 1,6 milyon kişiye içme suyu sağlandığını ve 2019`da bu sayının 3 milyona yükseltilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

 

ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE VE ORMANCILIK ÇALIŞMALARI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, binlerce insanın temiz suya ulaşamadığı, kişi başına kullanılan su miktarının Dünya ortalamasının dörtte birinden az olduğu Afrika`ya yönelik su temin çalışmalarının yanında çölleşme ile mücadele ve ormancılık hususlarında da çalışmalarını yürütüyor.

 

Afrika`da yer alan ülkelerin bu hususlardaki teknik kapasitelerini geliştirmek maksadıyla `Çölleşme, Arazi Bozulması ve Kuraklıkla (ÇABUK) Mücadele Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi`ni yürüten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü, yaptığı işbirliği çalışmaları neticesinde çölleşme ile mücadele ve ormancılık alanlarında bölgesel işbirliğini geliştiriyor.

 

Proje ile bu ülkelerin bu hususlardaki kapasitesi artırılıyor, çölleşme ve kuraklığın muhtemel olumsuz tesirleri azaltılarak, ormanların sürdürülebilir yönetimi sağlanıyor.

 

PROJE GENİŞLETİLECEK

Bu proje ile Afrika`da yer alan en az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin uzmanlarının ve yerel halkın bilgi düzeyi ve kapasitesi, düzenlenecek olan eğitim programları ile artırılıyor. Bu çalışmalardan elde edilen olumlu neticeler gelecekte diğer Afrika ülkelerinde kullanılacak.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afrika`ya yardım elini uzatmaya devam edeceğini de belirtti.

http://enerjigunlugu.net

20 Ocak 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR