Cihazlarınızı sıcaktan nasıl korumalısınız?

Telefonunuzu, tabletinizi, PC`nizi ve diğer cihazlarınızı, yaz aylarının sıcağından nasıl korumalı?

 

Yazın sıcakları, sizi sıkabildiği kadar, dikkat etmezseniz cihazlarınıza da zarar verebilir. Peki tabletinizi, notebook`unuzu ve akıllı telefonunuzu sıcak havadan nasıl korumalısınız?

 

Yanan piller

Akan, alev alan ve patlayan lityum-iyon pillerle ilgili korkunç hikayeleri muhtemelen duymuşsunuzdur. Ancak bu tür olaylar, genellikle ucuz pillerde meydana gelir. Normal pillerde patlama gibi durumları engelleyecek birçok güvenlik mekanizması bulunmaktadır.

 

Pilinizin ömrü her saniye tükeniyor

Piller için en uygun sıcaklık, genellikle oda sıcaklığıdır. 35 - 45 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda pil, daha iyi performans gösterebilse de içerisindeki bileşenler, daha çabuk oksitlenecektir. Yapılan testler, 25 derecede saklanan pillerin ömrünün 50 derecede saklananlara göre 6 kat daha uzun olduğunu gösteriyor.

 

PC`niz eriyor

PC`nizin aşırı ısınması, işlemci ve GPU`nun yapacağı yanlış hesaplamaların sayısını artıracaktır. Bu durumda grafiksel hatalarla, tepki süresinin uzamasıyla ve daha kötüsü kilitlenmelerle karşılaşabilirsiniz. En kötü durumda PC`nizin bileşenleri erimeye başlayabilir.

 

PC`nizin kasasının güneş görmediğinden ve kasanın içerisinde havanın dolaşabileceği boş alanın bulunduğundan emin olun. Sabit disk gibi sıcak bileşenlerin birbirine çok yakın olmamasına dikkat edin. Son olarak fanların sıcak havayı dışarı atabilecek kadar güçlü olması gerekiyor.

www.chip.com.tr / haber

08.07.2015

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR