GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ DTSO’DA TANITILDI

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Refah Fonu kapsamında, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Lifenerji işbirliğiyle gerçekleştirilen “Diyarbakır Güneş Enerjisi Kapasite Geliştirme Projesi” tanıtım semineri yapıldı.

 

DTSO konferans salonunda düzenlenen seminere, DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Metin Aslan, Mesut Altın, Lifeenerji temsilcileri Fırat Ezin, Ramazan Aslan ve işverenler katıldı. Burada konuşan Aslan, güneş enerjisi santralleri yatırımlarının, enerji nedeniyle yaşanan savaşların ortasında olunan bir coğrafyada, çok daha önem kazandığını belirterek, özellikle doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtların karbondioksit salınımına sebep olarak iklim değişikliklerine sebep olduğunu ifade etti.

 

Elektrik üretiminde, taşımacılıkta, endüstride fosil yakıtların kullanılması ve ormanların yok edilmesi gibi insan faaliyetleri nedeniyle sera gazı salınımının artmasının bir bütün olarak eko-sistem için ciddi riskler oluşturduğuna dikkat çeken Aslan, şunları kaydetti:

 

“Dünya Bankası tarafından finanse edilen Yenilenebilir Enerji Projesi değerlendirme dokümanına göre Türkiye zengin yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip. Güneydoğu Anadolu Bölgesi 1.460 kWh/metrekare yıl, yıllık güneş ışınımı ve 2 bin 993 saat yıllık ortalama güneşlenme süresi ile Türkiye’nin toplam güneş radyasyonu açısından en zengin bölgesidir. Bu bağlamda DTSO olarak bizler de ilimizde son yıllarda yapılan çalışmalar ile birlikte farklı alanlarda güneş enerjisinden yararlanmak için bir takım girişimler başlattık”. (İHA)

www.milliyet.com.tr

14.10.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR