Güneş enerjisiyle çalışan Earth Cruiser karavan tutkunlarının rüyalarını süsleyecek

 

Earth Cruiser isimli yeni nesil karavan, yol tutkunlarının rüyalarını süsleyecek. Yürütme aksamı güneş enerjisiyle çalışan araç, hem bir karavan hem de her yola uygun tasarlanmış bir arazi aracı.

 

Lance Gillies tarafından tasarlanan araç, her mevsim zorluk çıkarmadan hareket halinde olabiliyor. Aynı zamanda sıcak duş ve uyumak için güzel bir yatak sağlayan Earth Cruiser’ın şimdiden pek çok sayıda talibi var.

 

Diğer arazi araçları ya da karavanlar gibi bir cazibesi bulunmasa da sürdürülebilirlik ve kolaylık açısından oldukça elverişli.

 

Aracın pek çok bölümü enerji ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılıyor. Şimdilik görünen olumsuz özelliklerinden biri ısınma sisteminde dizel yakıt kullanması. İleri tarihte bir güncelleme ile ısınma sistemi de güneş enerjisinden ya da diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilir.

 

Yol tutkunlarının bütün ihtiyaçlarına karşılık verebilen Earth Cruiser, çatısında bulunan güneş panelleriyle ile aracın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Sıcak su ve ısıtma gibi özellikler ise dizel yakıtla karşılanıyor. Diğer bir artısı ise topladığı suyu arıtabilen bir özelliğe sahip olması.

 

Yaklaşık 270 litrelik su deposu ve teknolojik özelliği ile topladığı suyu arıtıp içme suyu haline getirebiliyor. İhtiyaç durumunda ise suyu yeniden dönüştürebilecek bir aksama sahip.

 

Diğer olumsuz özelliği ise aracın fiyatı. Tabii araç piyasasında daha çok yer elde etmesiyle ve teknolojinin gelişmesiyle daha da ucuzlaması beklenen aracın şu anki piyasa fiyatı 175 bin dolar.

 

Avustralya ve Oregon Eyaleti’nde testleri devam eden aracın tarihi henüz belli olmasa da kullanıcıyla buluşması bekleniyor. Fiyatta yaşanacak bir düşüş, taliplerindeki artışa da sebep olacaktır.

 

Earth Cruiser gibi deneysel araçlar son 5 yılda kullanılmaya başlandı ve maceraseverler bu gelişmelerden oldukça mutlu. Yolu ve yolda olmayı seven bireyler, bu gelişmelerden oldukça sevinmişe benziyor.

https://gaiadergi.com

18 Ekim 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR