Rüzgâr`a 30 milyar dolarlık teşvik yolda

Rüzgâr santrallerine 30 milyar dolarlık teşvik geliyor. Santrallerin yüzde 100`ünün Türkiye`de üretilmesine yönelik destek çalışması yapıldığını bildiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, "24 bin MW civarında rüzgâr santrali kapasitesine ulaşacağız" dedi.

 

Hükümet enerji yatırımlarına yönelik teşvikte tarihi bir adım atıyor. Rüzgar santrallerine 30 milyar dolarlık teşvik geliyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye`de rüzgar santralleri başta olmak üzere yenilenebilir enerji teknolojilerine ilave destekler verileceğini açıkladı. Rüzgar santralinin yüzde 100`ünün Türkiye`de üretilmesine yönelik destek çalışması yapıldığını bildiren Zeybekci, "Türkiye`de üretilmesi için karar alınacak. Her parçası Türkiye`de üretilecek. Kanadı ve direği diğer tüm parçalarını da kapsama aldık. 24 bin MW civarında rüzgar santrali kapasitesine ulaşacağız. 1 MW`si minimum 1.3-1.5 milyon dolar maliyetli. 30 milyar dolarlık Türkiye`nin yurtdışına vereceği paranın ülkede kalması için destek mekanizması olacak. En ufak cıvatasına kadar Türkiye`de üretildiğinde en üst düzeyde teşvik kapsamına alınıyor. İleri teknoloji ve stratejik yatırıma giriyor" dedi.

 

2 KASIM BİR FIRSAT

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Denizli`de bir grup gazeteci ile bir araya geldi. 2 Kasım`ın Türkiye`nin heyecanını ekonomiye yansıtmak için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Zeybekci, "Haydi Bismillah seçimlerde yasaklandı. Yeniden ekonomi alanında haydi Bismillah diyebileceği bir fırsat olarak görüyorum ben 2 Kasım`ı. Seçim sonucunun iyi olacağından eminim. Sokakta herkes daha iyi olacak diyor. Işıklarda durunca etraftaki dükkanlardan ve arabalardan bu isteniyor" tespitini yaptı. Bakan Zeybekci, 1 Kasım seçimleri sonrasında reel anlamda yapılması gerekenler olduğunu belirterek ayak bağı olan reformların gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye`nin farkında olan cesur bir ekonomi politikası olması gerektiğini dile getiren Zeybekci, "Beklediğimizden daha dinç çıktı diyorlar Türkiye ekonomisi için. TÜSİAD eski Başkanı Haluk Dinçer 2 hafta önce açıklama yapıyor. `Dirençli çıktı` diye. Sen bilmiyorsun senin görmediklerin var fark etmediklerin var. Ankara`dan kulelerden bakınca ülkenin ekonomisini göremezsin. Anadolu ekonomisi başka. Türkiye ekonomisinin kilosunu tartarak yeni şeylere girmek lazım" diye konuştu.

 

2016 EKONOMİDE COŞMA YILI

Türkiye`de bir yıldır her şeyin ertelendiğini aktaran Zeybekci, "Cumhurbaşkanlığı seçimiyle çatı dizayn etmeler başladı. Piyasalar rahatlamadı. Yatırım rahatlamadı, insanlar önümüzü görebiliyoruz diye hissiyata kapılmadı. Sonrasında 7 Haziran hükümetin kurulamadığı için milletin iradesi hükümet haline gelemedi. 2 Kasım`da tek başına istikrar hükümeti kurulacak. Kurulunca 2016 ekonomik coşma yılı olacak. Ertelenen her şey tekrar yapılmaya başlanacak. Büyümede eskisi gibi yüzde 5`leri yakalayacağız. Çiftçinin hasat şeyi gibi harman zamanı gibi 2 Kasım" dedi.

 

1 KASIM`DA TEK PARTİ İKTİDARI OLACAK

1 Kasım seçimleri sonrasında tek parti iktidarının çıkacağından emin olduğunu dile getiren Zeybekci, "Çıkacağına eminim çıkmaması durumunda da kıl payı bıçak sırtı olmaması söz konusu olabilir. Hiç kimse Ak Partinin siyasi liderliğinde bir hükümetin engellenmesini göze alamaz. Ülkeye zarar vermek için Tayyip Erdoğan`a, AK Parti`ye zarar vereyim, hükümete zarar vereyim, Davutoğlu Başbakan olmasın gibi şeylere kimse cesaret edemez. Milletin iradesi kabul ediliyor. Milletin iradesinde millet resmin içerisinde yer alıyor. Artık herkes koalisyona hazırlıklı. Milletin teyitlenmiş iradesine kimse `ben yokum` diyemez" şeklinde konuştu.

www.sabah.com.tr / ekonomi

26.10.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR