Türkiye ile Almanya arasında "Güneş" anlaşmasının ilk adımı

Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 30’unu 2023 yılına kadar güneş enerjisiyle karşılamayı planlıyor. Bu kapsamda Almanya ve Türkiye ticaret heyetleri arasında yapılan görüşmelere bir yenisi eklendi.

 

Güneş potansiyelini değerlendirmek için geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret eden Alman ticaret heyeti ile Türk heyet arasında güneş enerjisinde çift yönlü ticaret anlaşmasının avantajları görüşüldü. Heyette yer alan solar donanım üretiminin öncü şirketlerinden MANZ AG, güneş enerjisinde Türkiye’nin potansiyeline ve konumuna dikkat çekti.

 

Alman ekonomi heyetinin ziyaretinde, Türkiye’nin güneş enerjisi pazarının Alman şirketleri için potansiyeli incelenerek iki ülke arasında işbirliği için ileriye dönük adımlar atıldı.

 

Görüşmenin detaylarını aktaran Alman İleri Teknoloji Mühendislik Şirketi MANZ AG MENA bölgesi Satış Müdürü Yardımcısı Mohamed Alammawi, Türkiye’nin güneş enerjisi pazarının yüksek avantajlı dinamiklerin kesişme noktası olduğunu dikkat çekti.

 

Alammawi “Türkiye güneşe doymuş bir bölgede bulunmaktadır ve hükümet, yüksek ithalat maliyetlerini müzakere etmek için bir ihalede, yerel üretimi teşvik etmek için tarife garantisini tanıtmış ve teknik bilgi iletimini teşvik etmiştir. Bu ticari heyet sadece fotovoltaik teknolojide son gelişmeleri vurgulamamış aynı zamanda Baden-Württemberg güneş enerjisi şirketlerinin Türkiye güç üretim pazarında işbirlikçi olarak hareket etmek için ne kadar iyi konumlanmış olduklarının altını çizmiştir” dedi.

 

28 büyük solar PV projesine tarife garantisi

Alammawi, ayrıca; Türkiye’nin Tarife Garantisi ile geliştirilen CIFS ince-film modüllerinin ülkenin iklimine oldukça uygun olduğunu ve bu modüllerin yerel olarak üretiminin Türkiye’nin solar potansiyelini ortaya çıkarmak için yapılan yarışa bir ivme kazandırdığını belirtti.

 

Görüşmede ayrıca, yerel olarak solar PV üretiminin faydaları ve bu yıl 28 büyük solar PV projesine Tarife Garantisi (FiT) lisansı verilmesini sağlayan Türkiye’nin hedefleri, PV projelerinin finanse edilmesi başlıkları da ele alındı.

www.cnnturk.com / ekonomi / şirketler

03.11.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR