İran ile iş fırsatları Antalya`da masaya yatırılacak

Türkiye ve İran Enerji Ekonomisi Dernekleri, 22-23 Ocak tarihlerinde Antalya`da ‘Ambargo sonrası İran-yeni iş, yeni enerji-yeni fırsatlar’ başlıklı bir konferans düzenliyor.

 

İran’a uygulanan ambargonun 36 yıl aradan sonra kaldırılma kararı gözleri yeniden bu ülkeye çevirirken, bu yeni dönemin Türkiye için hayati önem taşıdığına vurgu yapmak isteyen Türkiye ve İran Enerji Ekonomisi Dernekleri, Antalya’da düzenlenecek konferansla Türk firmalara İran kapılarını açabilmeyi hedefliyor.

 

İRAN’DA KAZANMANIN YOLU ANTALYA’DAN GEÇİYOR

Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği ve Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, İran’da kazanabilmenin yolunun Antalya’dan geçtiğini vurgulayarak, İran’ın tüm kurum ve kuruluşlarıyla ambargo sonrasına yönelik çok ciddi hamleler yaptığını ve bugün Ortadoğu’da yaşanan olaylar başta olmak üzere ülkelerin dış politikalarındaki değişikliklerin temelinde, bu hamlelerin yansımalarının yattığını anlattı.

 

Prof. Dr. Kumbaroğlu, "Çok uzun süredir ‘varlık içinde yokluk’ çeken bir ülkenin yeniden dünya piyasalarına entegre olacağı bir döneme şahitlik ediyoruz. İran’da yatırıma ihtiyaç var, yatırımı finanse edecek para var, yatırımı karlı kılacak talep var. Türkiye’de de tüm bunlara ortak olabilecek tecrübe ve İran’ı batıya taşıyacak jeopolitik var. Her iki ülke için de müthiş bir işbirliği ve ticaret potansiyeli söz konusu. Ancak İran pazarı sadece Türkiye’nin ilgisini çekmiyor. ABD’den Almanya’ya, Rusya’dan İngiltere’ye kadar çok sayıda ülke İran’ın bu yeni döneminde etkin olmak istiyor. Çünkü İran, ‘yeni, bakir ve güçlü bir pazar’ anlamına geliyor. Bizim onlardan farkımız İran`la çok ciddi bir kültürel geçmişimizin ve dini yakınlığımızın olması. Bu avantajımızı iyi kullanmamız gerekiyor. Konferansa İran cephesinden yoğun ilgiyle karşılaştık. İran Ulusal Kalkınma Fonu ve Dünya Enerji Konseyi İran Milli Komitesi tarafından konferansa destek kararları oy birliği ile alındı. Konferansın enerji sektöründe İran’ın köklü ve önemli kuruluşu olan İran Enerji Ekonomisi Derneği ile birlikte düzenlenmesi İran tarafındaki ilgiyi artırıyor. Türkiye’den de Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi’nin yanı sıra DEİK Enerji İş Konseyi, ELDER, İstanbul Ticaret Odası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye-İran Sanayici ve İşadamları Derneği gibi iş dünyasının önemli örgütleri destekleme kararı aldılar. Bu konferansta tüm sektörlere yönelik işbirliği fırsatlarını değerlendirmekle kalmayacak, özellikle enerji ticaretinde yeni dönemi masaya yatıracağız. Konferansla ilgili hazırlıklardan ve gelişmelerden haberdar olmak isteyenlerin info@cuttingedgeconferences.com adresine iletişim bilgilerini bırakmaları yeterli olacak.” dedi.

http://enerjigunlugu.net

06 Ocak 2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR