Elektrik kesintilerine karşı alınabilecek önlemler

Elektrik kesintisi faturanın tarihini kaçırmaktan, doğal olaylardan ya da teknik bir arızadan kaynaklanabilir. Sebebi ne olursa olsun dijital çağda elektrik siz en ufak işler bile sekteye uğruyor. Peki elektrik kesintisine karşı alınabilecek önlemler neler?

 

Elektrik kesintisi elektronik cihazları tahrip eder ve günlük hayatın durmasına neden olabilir. Elektrik kesintisinden kaynaklanan sorunları bertaraf etmek için alınabilecek basit ve teknik önlemler şu şekilde:

 

Basit önlemler

- Elektronik cihazların fişi kullanılmadıkları zamanlarda çıkartılmalı. Özellikle şarj aletleri voltaj değişimlerinden en fazla etkilenen elektronik cihazlardır. Bu yüzden kesinlikle, telefonunuz ya da tabletiniz şarj olduktan sonra fişini çekin.

- Evde kimsenin olmayacağı sürelerde, tatile çıkarken yapılabileceği gibi, sigortayı kapatmak iyi bir tedbirdir.

- Evinizdeki elektronik cihazlar pencerelerden uzak yerlere yerleştirilirse aşırı ısınmaları engellenmiş olunur.

- Kullandığınız telefon, tablet, bilgisayar için yedek batarya temin edebilirsiniz.

- Günümüzde kullanımı artan taşınabilir şarj cihazları ile elektrik kesintisinde ya da günlük hayatta ihtiyaç durumlarında elektronik aletlerinizi prize ihtiyaç duymadan şarj edebilirsiniz.

- Ev için güneş battıktan sonra kullanılmak üzere ışıldak temin edilebilir. Yalnız şarjına dikkat edilmeli.

 

Teknik önlemler

Jeneratör:

Mekanik enerjiyi dalgalı akım halinde elektrik enerjisine çeviren makinelerdir. Elektrik kesildiğinde, elektronik cihazlara zarar vermeden devreye girer. Genellikle büyük iş merkezleri ve sitelerde kullanılır.

 

Güç Adaptörü:

Elektronik cihazlara takılırsa kesilmiş elektrik geldiğinde oluşacak yüksek akıma karşı koruma sağlar. Özellikle bilgisayarlarda kullanılabilir ve elektronik aletlerin büyük voltaj değişikliklerinden etkilenmesini engeller.

 

Güneş Enerjili Şarj Aletleri:

Günümüzde solar enerji sistemleri git gide rağbet kazanıyor. Maliyeti düşük, çevre kirliliğine neden olmayan güneş enerjili şart aletleri her türlü şarj gerektiren cihazda kullanılabilir.

www.milliyet.com.tr

26.05.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR