Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), 11 maddelik acil eylem planı hazırladı

DEİK açıklamasına göre, yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile iş konseyi başkanları, iş dünyası olarak atılması gereken adımları görüştü, bu kapsamda 80’e yakın öneri geliştirildi. 120 kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda ortaya çıkan bu önerilerden DEİK’in ana faaliyet alanlarına girenler konularına göre gruplandırıldı. Kısa-orta-uzun vade şeklinde tasnif edilen bu önerilerden, DEİK İcra Kurulu tarafından ilk etapta uygulanmak üzere 11 maddelik acil eylem planı oluşturuldu. DEİK’in tüm çalışmalarını kapsayan 11 maddelik acil eylem planı şöyle:

 

İLETİŞİM KOMİTESİ

1-) DEİK olarak, öncelikle konuyla ilgili yurtdışındaki dezenformasyonu engellemek, bilgi kirliliğini temizlemek amacıyla ‘Seferberlik’ ilan edilmiş olup, tüm çalışmalar bu minvalde yürütülecek.

 

2-) Yurtiçi ve yurtdışı iletişim faaliyetlerine katkı sağlamak amacıyla DEİK bünyesinde bir İletişim Komitesi kurulacak.

 

3-) DEİK Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, başta Ekonomi Bakanı, Dışişleri Bakanı, AB Bakanı ve Başmüzakereci olmak üzere, ilgili Bakanlar ile düzenli olarak bir araya gelerek kapsamlı istişarelerde bulunacak.

 

4-) Büyükelçiler, ticaret müşavirleri ve karşı kanat kuruluşları ile olan temaslar artırılarak devam edecek.

 

YÜZ YÜZE TEMAS

5-) İlan edilen seferberlik kapsamında, İş Konseyi Başkan ve Yürütme Kurulları önümüzdeki 30 gün içerisinde sorumlu oldukları ülkelere ziyaretler gerçekleştirerek; karşı kanat, ilgili muhataplar, düşünce kuruluşları, fikir önderleri, medya temsilcileri ve kendi iş ortakları ile bir araya gelecek, yüz yüze temasla ülke gerçeklerini anlatacaklar.

 

6-) Gerektiği hallerde yurtdışındaki muhataplar, gruplar halinde veya münferiden Türkiye’ye davet edilecek ve ülkedeki durumu gözleriyle görmeleri, yaşayarak hissetmeleri sağlanacaktır.

 

7-) DEİK Başkan, Yönetim Kurulu Üyeleri ve ilgili İş Konseyi Başkanlarının katılımlarıyla başta AB ülkeleri ve ABD olmak üzere, bazı ülkelere üst düzey temaslar gerçekleştirilecek; söz konusu temaslarda ilgili muhataplar, düşünce kuruluşları, fikir önderleri ve medya temsilcileri ile bir araya gelinecek.

 

SOSYAL MEDYA KULLANILACAK

8-) Türkiye’de yerleşik yabancı yatırımcılar ile DEİK, ilgili kurum ve kuruluşların da katılımıyla gerektiği yer ve sayıda “Networking Event” düzenleyecek.

 

9-) İlgili kurum temsilcilerinden, G20 Çin ve B20 Çin kapsamında çeşitli temaslarda bulunulması talep edilecek.

 

10-) Dünya geneline yayılmış DTİK ağı kanalıyla yurtdışında yerleşik halde bulunun Türk diasporası harekete geçirilecek; ilgili temsilcilerin bölgelerindeki kamu yetkilileri, medya temsilcileri ve kanaat önderleri ile temasa girmesi talep edilecek.

 

11-) Yurtdışı medya dâhil ilgili tüm muhataplara doğru bilgi aktarımını sağlamak adına birkaç dilde e-bülten hazırlanıp, belirli periyotlarda gönderilecek; bu bağlamda sosyal medya da etkin bir şekilde kullanılacak.

www.borsagundem.com

27.07.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR