Teksan, yeni fabrikada üretimi 3`e katlayacak

İlk yerli hibrit jeneratörü üreten Teksan Jeneratör, yıl sonunda geçeceği ve 25 milyon liralık yatırım yaptığı yeni fabrikasıyla üretimini üç katına çıkaracak.

 

Teksan Jeneratör, yıl sonunda devreye alacağı yeni fabrikasıyla üretim kapasitesini 3 katına çıkaracak, ihracatta yeni hedef pazarlara ağırlık verecek. Teksan Jeneratör Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, düzenlenen bir toplantıyla şirketin yeni yatırımları ve ihracat hedeflerini anlattı.

 

Teksan’ın jeneratör pazarında yurtdışı faaliyetlerini artırmak istediklerini söyleyen Başeğmezler, “Şu an Kuzey Afrika ülkelerinden Grönland’a kadar uzanan geniş bir yelpazede 120’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde ihracat odaklı büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Tüm üretimini Türkiye’de yapan Teksan Jeneratör yıl sonunda Kocaeli’nde yeni fabrikasını hizmete alacak. 47 bin metrekarede yıllık 18 bin jeneratör üretimi gerçekleştirilecek fabrika için 25 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildi.

 

`Çin’de arsa verdiler, yine de gitmedik`

Türkiye dışında jeneratör üretiminin daha az maliyetli olabileceğini, ancak üretim konusunda hassas olduklarını söyleyen Başeğmezler, şu ifadeleri kullandı: “Zamanında bize Çin’de arsa verdiler, üstüne ‘Binayı da yaparız, yeter ki siz gelin knowhow’ı verin, üretim yapın’ dediler ama biz buna yanaşmadık. Çünkü Türkiye’de üretim yapmanın önemine inanıyorduk. Şu an Teksan’da 700’e yakın kişi çalışıyor. Bu bizim için gurur verici.”

 

Yeni fabrikanın devreye girmesiyle kapasitede Türkiye’nin en büyük jeneratör üreticisi olacaklarını söyleyen Burak Başeğmezler, ihracatta hedef pazarlara yoğunlaşacaklarını dile getirdi. Şu an Teksan Jeneratör’ün en büyük pazarları Irak, Kazakistan, Cezayir, Mısır ve Azerbaycan. Kapasite artışıyla firma Ortadoğu, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerine ağırlık verecek. Başeğmezler, son dönemde öne çıkan pazarların Kuzey Irak ve Kazakistan olduğunu dile getirerek, “İhracatımızda üç numaralı ülke bir dönem Rusya’ydı ama son yaşanan olaylarla satışlar biraz düşmüştü. Şimdi yeniden önem kazanmaya başladı. Cezayir ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkeleri de öne çıkan piyasalar arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

 

Bolivya’ya hibrit sattı

Ulusal ve uluslararası jeneratör pazarında daha fazla pay almayı hedefl ediklerini ifade eden Başeğmezler, şunları kaydetti: “Şu an için Kuzey Afrika ülkelerinden Grönland’a kadar uzanan geniş bir yelpazede 120’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde ihracat odaklı büyümeyi hedefliyoruz. Ana pazarımız her zaman Türkiye ama Teksan’ı global bir marka yapmak istiyorsak, ihracatı ön plana çıkarmak zorundayız. Üretimimizin şu an için yüzde 65’i ihracata gidiyor. Bu oranı daha da artırmak istiyoruz.”

 

Katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünler geliştirebilmek için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli projeler yürüttüklerini dile getiren Başeğmezler, “Araştırma ve geliştirmeye önemli bütçe ayırdık. Şu an için cironun yüzde 4’ünü Ar-Ge’ye harcıyoruz. Ar-Ge yatırımlarımız yılda yaklaşık 4 milyon euroyu buluyor” diye konuştu. Kendi geliştirdikleri hibrit jeneratörü son olarak Bolivya’ya sattıklarını belirten Başeğmezler, “Ar-Ge çalışmalarımızla Türkiye’de ilk kez yüzde 100 yerli yapılan bu jeneratörü ihraç etmeyi başarmamız bizim için memnuniyet verici.” ifadesini kullandı.

 

`Tayland’da hastane sektöründe bir numarayız`

Jeneratörlerinin Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde kullanıldığını belirten Başeğmezler, “Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi gibi yapıların jeneratörleri bizde. Mısır’da çölü yeşillendirme amaçlı yürütülen Savola Projesi`nde de 77 makinemiz bulunuyor. Tayland’da ise hastane sektöründe bir numarayız, çok sayıda hastane projesinde yer aldık. Grönland’daki Zackenberg Ekolojik Araştırma Enstitüsü de ürün verdiğimiz önemli projeler arasında yer alıyor” dedi. (MERVE YİĞİTCAN, İSTANBUL)

www.dunya.com / şirketler

03.10.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR