Güneş enerjisi depolamada yeni çözüm

Güneş enerjisinden sağlanan gücü depolamak için uzun yıllardır çeşitli çalışmalar yapılıyor. Siemens bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Siestorage adı verilen yeni depolama sistemi, güneşten elde edilen enerjinin depolanarak, bu enerjinin üretim olmadığı anlarda da kullanılabilmesini sağlıyor.

 

DEPOLAMA ALANINDA ÖNEMLİ BİR ADIM ATILIYOR

Yenilenebilir enerji yatırımlarında Türkiye’nin gündeminde her geçen gün daha fazla yer bulan güneş enerjisindeki yenilikler devam ediyor. Siemens’in bu alanda geliştirdiği teknolojilerin en yenisi olan Siestorage ile depolama alanında önemli bir adım atılıyor. Lityum-ion pil teknolojisine dayalı bir teknoloji olan ürün, 500 kW’a kadar enerjiyi depolayabiliyor. 50 hanenin bir günlük ortalama tüketimine denk gelen bu değer, güneşlenme sürelerinin yeterli olmadığı bölgelerde ya da gece saatlerinde de güneş enerjisinden faydalanabilmeyi mümkün kılıyor.

 

 İlk örneği İtalyan enerji şirketi Enel tarafından kullanılacak olan bu teknoloji, elektrik sektöründeki dağıtım şirketlerinin de işlerini kolaylaştırıyor. Enerji aktarımını kolaylaştıran bu teknoloji sayesinde dağıtım şirketleri kapasitelerini daha etkin şekilde yönetebiliyor.

 

Siestorage, güneş enerjisi yatırımlarına yeni başlayacak olan Türkiye için de uygun bir çözüm olarak dikkat çekiyor. 28 ilde başlayacak olan güneş enerjisi yatırımlarında Siestorage gibi depolama çözümleri, sektördeki şirketlerin enerjiyi yönetebilmeleri için önemli rol oynayacak olmasıyla öne çıkıyor.

www.haberortak.com

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR