Almanya`da rüzgar öngörüsü büyürken, fotovoltaik düştü

Almanya Federal Ağ Kurumu ülkenin elektrik iletim altyapısında yapılması gereken çalışmalar ile ilgili çerçeve planı onayladı.

 

Almanya Federal Ağ Kurumu (Bundesnetzagentur), ülkenin kurulu enerji gücünde 2034`e kadar görülecek artışın miktarı ve enerji kaynaklarına göre dağılımı dolayısı ile Almanya`nın elektrik iletim altyapısında yapılması gereken çalışmalar ile ilgili çerçeve planı onayladı.

 

Kuruluşun internet sitesinde yayınlanan planda üç ayrı senaryo üzerinde durulurken, senaryolarda ülkede kömür ve doğal gaz kullanımının gelişimi ile Alman hükümetinin iklim değişikliği alanındaki mücadele ve yenilenebilir enerji kullanımının artışına yönelik politikaları gibi faktörler göz önüne alındı.

 

Çalışmanın en güçlü senaryosu olarak kabul edilen ve Almanya`nın yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği ile mücadeledeki mevcut politikalarının devamını öngören B senaryosuna göre ülkede rüzgar enerjisi kurulu gücünde önemli artış görülecek iken, fotovoltaik alanındaki artış ise kuruluşun önceki öngörülerinin gerisinde kalacak.

 

Bu senaryoya göre göre Almanya`nın karasal rüzgar enerjisinde kurulu gücü 2024 yılında 55 GW`a, 2034`te ise 72 GW`a yükselecek.

 

Özellikle rüzgar enerjisinde önemli gelişmelerin olacağını öngören C senaryosuna göre ise 2024`te Almanya`nın karasal rüzgar enerjisi alanındaki kurulu gücü 87.4 GW olacak.

 

Aynı senaryoda deniz üstü rüzgar enerjisinde ise kurulu güç 2024`te 12.7 GW, 2034`te ise 25.3 GW olarak öngörülüyor.

 

Daha önceki çalışmasında fotovoltaik alanında 2034 için ülkede 61,3 GW`lık kurulu güç öngören kuruluş, bu öngörüsünü güneş elektriği alanına sağlanan kamu teşviklerinin düşmesini gerekçe göstererek ikinci senaryoya göre 2024 için 56 GW, 2034 için 59.5 GW`lık kurulu güç öngörüsünde bulunuyor.

 

2012 itibari ile Almanya`nın karasal rüzgar enerjisinde kurulu gücü 31 GW, güneş elektriğinde ise 33.1 GW düzeyinde bulunuyor.

www.yesilekonomi.com

03.09.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR