Başbakan Erdoğan, enerji sistemine hayran kaldı

İsveç`te temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, ALTERNATİF enerji sistemleriyle yakından ilgilendi, bir de talimat verdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Stockholm Vartaverkent`te ALTERNATİF enerji üretimi yapan bir şirkette incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Stockholm`deki temasları kapsamında, Fortum Enerji şirketinin tesislerini gezdi. Fortum Enerji şirketinde bio yakıt, ağaç ürünleri, şehir atıkları, dalga gücü, su ve güneşten enerji üretimine ilişkin şirket yetkililerinden brifing alan Başbakan Erdoğan, dalga gücü, ağaçtan enerji üretimi ve evsel çöp atıklarından beton üretimiyle ilgilendi. Sistemi yakından inceleyen Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız`a projeyle ilgili talimat verdi.

 

İSVEÇ İDDİALI

Ülkede kurulu hidroelektrik santralinin tahliye kanallarının uydu bağlantısı ile açılmasını izleyen Başbakan Erdoğan, dere yatağındaki insansız kamerayla suyun yükselişini izledi. İsveç`in iddialı olduğu teknolojileri uygulayan şirket, Stockholm`un bir bölümünün ısıtma ve soğutmasında ALTERNATİF enerji kaynaklarının kullanımını sağlıyor.

 

BAKANLAR DA EŞLİK ETTİ

Erdoğan`a ziyareti sırasında İsveç Enformasyon Teknolojileri ve Enerji Bakanı Anna-Karin Hatt, Stockholm Valisi Sten Nordin eşlik ederken, Türkiye heyetinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yer aldı.

www.turkiyegazetesi.com.tr / gündem

07 Kasım 2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR