1. Türk Alman Enerji İnovasyon Forumu 2013

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar, "Alman iş adamlarının Türkiye`de yatırım yapmalarını teşvik etmek veya uygun ortaklar bulmalarını sağlamak istiyoruz" dedi.

 

Berlin`de Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığındaki "1.Türk-Alman Enerji İnovasyon Forumu 2013"e katılan Yazar, burada yaptığı konuşmada, Almanya ve Türkiye`nin özellikle yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarına ağırlık verdiğini ve bu iki alanla ilgili olan bir üçüncü alanın da yeni ve temiz teknolojiler olduğunu söyledi.

 

"Alman iş adamlarının Türkiye`de yatırım yapmalarını teşvik etmek veya uygun ortaklar bulmalarını sağlamak istiyoruz" diyen Yazar, bilgilendirme ve tanıtımın ancak bu tür toplantılarda olduğunu bildirdi.

 

Almanya`da bu konularda çok mesafe katettiğini ifade eden Yazar, "Türkiye`nin dünyada enerji konusunda en büyük yatırımların yapıldığı ve yapılacak olduğu bir ülke. Çünkü büyük bir enerji tüketimi ve her yıl artan yüksek seviyede enerji talebinde var. Ekonomik büyümeye paralel bir enerjiye artışı olan talep de olacak" diye konuştu.

 

Türkiye`nin yalnızca bugünkü elektrik tüketimi 240 milyar kilovat olduğuna vurgulayan Yazar, bunun on yıl sonra ikiye katlanacağını belirterek, "Bu şu demek; her yıl aksama olmadan yeni enerji yatırımlarının ve verimli enerji yatırımlarının yapılması gerekliliği var demek" diye konuştu.  Yazar, ayrıca Türkiye`de yatırım yapılabilecek bir teknolojik birikim için uygun bir zeminin olduğunu hatırlattı.

 

Berlin Eyaleti Ekonomi, Teknoloji ve Bilim Senatosu Senatörü Cornelia Yzer, enerji geçişi yönetimi gelecek hükümetin merkezi konulardan biri olduğunu belirterek, aynı zamanda enerji teknolojisinin dünyada en büyük büyüme alanı olduğunu kaydetti.

 

Yzer, 2013 Türk-Alman Enerji İnovasyon Forumu`nun Berlin`de düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu ve Alman-Türk ilişkilerini geliştirmek için mükemmel bir yer olduğunu bildirdi.

 

 "Türkiye ve Berlin`i birleştiren, yakın ve verimli işbirliği gerçekleştirmek için ideal koşulların bulunduğunu anlatan Yzer, Almanya`nın komşu ülkeleri arasında en cazip enerji sektörüne sahip ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

 

Yzer, Türkiye`nin 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji oranını yüzde 20 oranında artıracağını, rüzgar enerjisi için 8 bin kilometre kıyı şeridine sahip olduğunu ve güneş enerjisi açısından da çok iyi şartlara sahip olduğunu ifade etti.

 

Berlin`de enerji şirketlerinin ve araştırma kurumlarının çok olduğunu bildiren Yzer, araştırma ve endüstri sektörünün özellikleri Berlin`i uluslararası rekabetçi hale getirdiğini, yenilenebilir enerji sektöründe 35 bin kişinin 2 bin 400 şirkette yaklaşık 11 milyar avro ciro elde edildiğini kaydetti.

 

Foruma Almanya Federal Çevre Doğayı Koruma ve Reaktör Güvenliği Bakanlığı (BMU) Müsteşarı Harald Neitzel yanı sıra çok sayıda Türk ve Alman iş adamı katıldı. Berlin (AA)

www.haberler.com

20.11.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR