Kenya iki yıl içinde elektriğinin yarısını güneşten üretecek

Afrika ülkelerinden Kenya, güneş enerjisine yönelik yatırımlara ağırlık veriyor. Ülke, 2016 yılına kadar ihtiyacı olan elektriğin yarısını güneş enerjisi ile sağlayacak.

 

The Guardian`da yer alan bir habere göre, Kenya yönetimi, ülkedeki güneş enerjisi potansiyelini daha iyi değerlendirmek üzere harekete geçti. Kenya, 2016 yılına kadar tamamlamayı planladığı dokuz devasa güneş enerjisi santraliyle elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacak.

 

Hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere olan Santrallerin yapımının 1.2 milyara dolara mal olması bekleniyor. Çeviri-Derleme: Enerji Günlüğü. Yapım çalışmaları bu yıl başlayacak olan Santrallerin yapımı devlet ile masrafın yüzde 50’sini karşılayacak olan özel şirketlerin ortaklığında yapılacak.

 

Kenya Yenilenebilir Enerji Derneği Yöneticisi Cliff Owiti kurulacak olan güneş santrallerinin çevreyi koruyup elektrik fiyatlarını aşağı çekeceğine dikkat çekerek, “Proje 2016 yılında tamamlandığında Kenya’nın enerji üretiminin yarısından fazlasının güneşten karşılanacağını umuyoruz. Şimdiden 2011 yılında kurulan fabrikaların güneş paneli üretmeye başladığını görüyoruz” dedi.

Çeviri-Derleme: Enerji Günlüğü

ww.enerjigunlugu.net

24 Ocak 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR