Antalya ve Dalaman Havalimanlarında Kurulumu Gerçekleştirilen Güneş Enerjisi Projeleri Faaliyete...

 

Form Solar, İpekyüz Elektrik - Çetin İpekyüz ve Yingli Solar Türkiye firmaları işbirliği ile tamamlanan proje kapsamında Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı`na kurulu gücü toplam 500 kWp olan zemine monte güneş enerjisi santralinin kurulumu tamamlandı.

 

Form Solar, İpekyüz Elektrik - Çetin İpekyüz ve Yingli Solar Türkiye firmaları işbirliği ile tamamlanan proje kapsamında Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı`na kurulu gücü toplam 500 kWp olan zemine monte güneş enerjisi santralinin kurulumu tamamlandı. İki santralin yıllık enerji üretim kapasitesi toplam 796 bin 093 kw olarak tasarlandı.

 

Üç firmanın iş birliği ile sonucunda Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı`na kurulu gücü toplam 500 kWp olan zemine monte güneş enerjisi santralinin kurulumu tamamlandı. Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, havalimanlarında yapılan projeyi Form Solar ile birlikte hızla ve eksiksiz bir şekilde tamamladıklarını belirterek, "Bu iki projede Yingli Solar`ın dünya tarafından kalitesi ve verimliliği ispatlanmış panellerimizi kullandık. Her projede 962 adet olmak üzere toplam bin 924 adet 260 W yüksek verimlilik sağlayan Yingli Solar paneli yer aldı. Bu panelleri DHMİ`nin yüksek verimlilik talebine cevap vermek amacıyla çok hızlı bir şekilde tedarik ederek, projeyi tamamladık. Havalimanlarının ihtiyacı olan elektrik ihtiyacının büyük bir bölümü Yingli Solar panelleriyle sağlanacak. Yingli Solar olarak kısa zaman içinde Türkiye`de pek çok yeni projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.

 

GÜNEŞ ENERJİSİ HIZLA ARTACAK

Form Temiz Enerji Genel Müdürü Enis Behar ise havalimanlarında gerçekleştirdikleri projenin kendileri için önemli olduğunu vurgulayarak, "Havalimanları, otel ve tatil merkezleri gibi günün her saati elektrik enerjisine ihtiyaç duyan kurumların güneş enerjisi projelerine yatırım yapmaları olumlu bir gelişme" dedi. Behar, Türkiye`nin güneş enerjisi bakımından çok avantajlı bir ülke olduğunu anlatarak şirketlerin bu enerji kaynağını en iyi şekilde kullanmaları için güneş enerjisi yatırımlarını geç kalmadan yapmaları gerektiğini, 2014 yılının ise bu yatırımı yapmak için en uygun dönem olduğuna inandığını sözlerine ekledi. (ANKA)

www.haberler.com

06.02.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR