Bakanlar Kurulu, reform niteliği taşıyan yasa, tüzük ve önerileri görüştü...

 

Yenilenebilir enerji hükümetin gündeminde

 

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, reform niteliği taşıyan yasa, tüzük ve önerileri görüştü.

 

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu bu açıklamayı Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptı.

 

Yorgancıoğlu, bu başlıkların yenilenebilir enerjiyle ilgili tüzük yapılması, İhale Yasası oluşturulması, büyük yakma tesislerinde ortaya çıkan kirliliğin emisyon ölçülerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili bir tüzük oluşturulması, Burs Tüzüğü’nün değiştirilmesi ve Su-Tarım-Çevre Kongresi düzenlenmesi olduğunu söyledi.

 

Nitekim 5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı bu konularda önemli kararlar alındı. Kurul, ayrıca İhale Tüzüğü’nü değiştirdi, İhale Yasa Tasarısı’nı meclise sevk etti.

 

ALTERNATİF enerji üretenlerle sistem arasındaki ilişki düzenlenecek

Başbakan Yorgancıoğlu, ülkedeki enerji sorununa dikkat çekerek, enerji sürekliliğini sağlamak için fiyatlarda artış yaparken başka önlemlere de başvuracakları yönündeki açıklamalarını hatırlattı.

 

Fiyatlardaki artışın bazı kesimlerce olumlu karşılanırken bazı kesimlerce eleştirildiğini söyleyen Yorgancıoğlu, elektrikteki tahsilat oranının yüzde 95 seviyelerine çıktığı bilgisini verdi.

 

Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısında hem ev hem işyerlerinde ALTERNATİF enerji üretenlerle sistem arasında nasıl bir ilişki kurulacağıyla ilgili düzenlemelerin görüşüleceğini söyledi.

www.kibrisgazetesi.com

06.02.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR