Elektrik kesintisi devri sona eriyor

Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarında en çok dikkat çeken güneş enerjisiyle çalışan mobil güneş pilli sulama makinesi oldu.

 

Şanlıurfa’da açılan Gap, Tarım ve Hayvancılık Fuarında birçok ürün gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Ziyaretçilerin beğenisine sunulan ürünlerin arasında ise en çok dikkat çeken güneş enerjisiyle çalışan Tarımsal Araştırma Enstütisi tarafından yapılan mobil güneş pilli sulama makinesi oldu. Güneş ışınlarıyla enerji üretmesinin yanında istenilen yere taşınma özelliğiyle göz dolduran bu ürün, sulamada elektrik enerjisi kesintisi sorunu yaşayan birçok çiftçiye kolaylık sağlayacağı tahmin ediliyor.

 

Mobil güneş pilli sulama makinesi, şu an kullanılan şebeke elektriği ve petrol kaynaklı enerji kaynaklarına ALTERNATİF olacak. Mobil güneş pilli sulama makinesinin talep görüp yaygınlaşması durumunda DEDAŞ`a olan ilginin azalması bekleniyor.

 

İstenildiği zaman enerji depolanabilir

Mobil güneş pilli sulama makinesi, üzerindeki panellerdeki güneş pilleri ışığı alarak akülere iletiyor. Eğer doğru akım (DC) kullanılacaksa güneş pili ile kontrol cihazı yeterli oluyor ama ALTERNATİF akım (AC) kullanılacaksa dönüştürücüye (İnvertör) ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca sulama yapılmayan zamanlarda depolanan enerji dış şebekelerde kullanılabiliyor. PV paneller, güneşi doğuşundan batışına kadar 2 eksende takip ediyor.

 

Birçok alanda değişim yapacak

Mobil güneş sulama pili sulama makinesinin kullanımıyla beraber kırsal alanlara enerji transferinin kolaylaşacağı ve kaçak elektrik sorununun azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca barajların kıyılarında bulunan yerlerin sulanması için yeni enerji hattı çekmeye gerek kalmayacağı ve yüksek olduğu için şu an sulanamayan birçok arazinin sulama imkanına kavuşacağı belirtiliyor. (İLKHA)

www.urfa.com

25.04.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR