Kayserili Sanayici, Güneş Enerjisine Yöneliyor

Fabrikalara bir megavatlık güneş enerjisi santrali kurma izni verilmesiyle birlikte sanayiciler tesislerinin çatısını güneş enerjisi paneleri kumak için harekete geçti. Kayserili sanayici Hasyüncü: "Üretim yaptığımız fabrikanın çatısına 4 bin 600 panelden oluşan 1 megavatlık güneş enerjisi santrali kurduk.”

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi ve Türkiye`nin enerji konusunda dışa bağımlılığının azaltılabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından fabrikalara bir megavatlık güneş enerjisi santrali kurma izni verilmesiyle birlikte sanayiciler tesislerinin çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirmeye başladı.

 

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (Osb) ve tekstil üretimi yapan bir fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Ahmet Hasyüncü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanayicinin en büyük giderleri arasında hammaddeden sonra elektrik tüketimi geldiğini belirterek, enerji giderlerini ve dolayısıyla maliyetleri düşürebilmek için çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

 

Hasyüncü, fabrikalara veya her bir aboneye 1 megavatlık lisanssız güneş enerjisi sistemi kurma izninin verilmesiyle birlikte sanayicilerin güneş enerjisi santrallerine yöneldiğini bildirdi.

 

Şirket olarak kendilerinin de bu doğrultuda araştırma yaptıklarını ve 1 megavatlık Türkiye`nin en büyük güneş enerjisi santralini fabrikaya kurduklarını ifade eden Hasyüncü, şöyle konuştu:

 

"Üretim yaptığımız fabrikanın çatısına 4 bin 600 panelden oluşan 1 megavatlık güneş enerjisi santrali kurduk. Elektrik ihtiyacımızın yüzde 10`unu santralden karşılayacağız. Şu anda Türkiye genelinde bir fabrikada kurulu en büyük santral bize ait. Birçok fabrikada 250-300 vatlık santral kurulu. Santrali geçtiğimiz hafta devreye soktuk. Bakanlık yetkililerinin yapacağı inceleme sonrasında fabrikada üretilen elektriği kullanmaya başlayacağız."

 

Kış döneminde günde yaklaşık 4 bin kilovat saat, yazın ise 6 bin kilovat saat elektrik üretilebileceğini kaydeden Hasyüncü, bir yıl sonunda ise toplamda 1 milyon 600 bin kilovat elektrik üretmeyi hedeflediklerini ifade etti.

 

Bir megavatlık santralin maliyetinin 850 bin avro olduğunu ve sistemin 6-7 yıl gibi bir sürede kendisini amorti edeceğini belirten Hasyüncü, şunları söyledi:

 

"Panellerin yaklaşık 30 yıl ömrü var. Biz çalıştığımız firmadan 20 yıl garanti aldık. Eskiden 1 megavatlık santralin maliyeti 2,5-3 milyon avroyu buluyordu ve bu alana yatırım yapmak cazip değildi. Günümüzde ise geçmişteki rakamların yüzde 25`ine santral kurulabiliyor. Bu da enerji maliyetlerini düşürmenin yollarını arayan sanayicinin işine geliyor."

 

"Sanayiciye güneş doğdu"

Almanya`da güneşten yılda 900-950 saat elektrik üretilebiliyor olmasına rağmen evlerin, işyerlerinin çatısının güneş enerjisi panelleriyle dolu olduğuna dikkati çeken Hasyüncü, şöyle devam etti:

 

"Türkiye güneş ışığını en fazla alan ülkelerden birisi. Kayseri ise batı ve kuzey bölgelerine göre ülke içinde en fazla güneş enerjisinden faydalanılabilen bölge. Yılda 1350-1400 saat elektrik üretilebiliyor. Bu avantajı da kullanarak santralimizi kurduk. Şimdilerde Osb`deki birçok sanayici kendi fabrikalarına kurmak için bizimle görüşüyor. Biz öncülük yaptık, devamı geliyor. Sanayiciye güneş doğdu diyebiliriz. Çünkü santral maliyetleri düştü, yer sıkıntısı yok. Osb`deki fabrika çatılarının tamamına yakını güneş enerjisi panellerini döşemek için müsait. Bu sayede çatılarda değerlenmiş hem ülke ekonomisine, hem sanayiciye katkı sağlamış olacak."

 

Öte yandan Osb`nin sokak aydınlatmaları, idari bina, arıtma tesisi ve su pompalarında kullanılan 6 megavatlık elektrik ihtiyacının giderilebilmesi için de bölgeye güneş enerjisi santrali kuracaklarını belirten Hasyüncü, bu konuyla ilgili izin alma çalışmalarının devam ettiğini, santral kurulduktan sonra sanayicilerin belirtilen kalemlerde elektrik giderinin olmayacağını vurguladı.

 

Fabrikanın İşletme Müdürü Mehmet Tuncer de yönetmelik değişikliğinin ardından 3 ay gibi kısa bir sürede 4 bin 600 panelden oluşan 1 megavatlık güneş enerjisi santralini kurduklarını söyledi.

 

Bakanlık yetkilileri tarafından inceleme yapılmadığı için üretilen elektriğin ücretsiz olarak ulusal şebekeye verildiğini kaydeden Tuncer, önümüzdeki günlerde enerjiyi fabrikada kullanmaya başlayacaklarını söyledi.

 

Tuncer, Alman firması ile yaptıkları 20 yıllık garanti anlaşması kapsamında olası arızalar nedeniyle yaşanacak elektrik üretim kaybının da firma tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi. MUSA ÖZYÜREK, Kayseri (AA)

www.haberler.com

13.02.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR