Philips Türkiye Üst Yöneticisi Gür Açıklaması

Philips Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Göktuğ Gür, "Dünya birincil enerji talebinin mevcut enerji politikaları ile devam edilmesi durumunda 2035 yılında yüzde 50 oranında artarak 18,7 milyar TEP`e ulaşması bekleniyor. Ülkemizde de son 10 yılda birincil enerji tüketimi yüzde 50 oranında arttı" dedi.

 

Gür, Philips ve sektöre yönelik yaptığı açıklamada, 2013 yılı küresel ekonomik ve finansal dalgalanmalara rağmen Philips için başarılı bir yıl olduğunu belirterek, tüm dünya genelinde 2013 yılında Philips`in satışlarının yüzde 3 artarak 23,3 milyar avro olarak gerçekleştiğini kaydetti.

 

Türkiye özelinde bakıldığında da oldukça başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade eden Gür, şunları aktardı:

 

"Başarılı bir büyüme oranının yanı sıra oldukça önemli projelere imza attık. Philips ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilen Türkiye`nin ilk LED`li yol aydınlatma pilot projesi bunlardan sadece bir tanesi. Şehirlerde enerji verimli, çevre dostu ve daha aydınlık yolların ilk uygulaması olan proje kapsamında Ankara İnönü Bulvarı`nda bulunan 46 adet armatür LED`li yol aydınlatma armatürleri ile değiştirilerek yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlandı. 2014 yılında da hem küresel ölçekte hem de Türkiye özelindeki hedefimiz insanların hayatını iyileştiren inovasyonlar ile büyümemizi sürdürmek ve performansımızı artırmak. Önümüzdeki dönem Türkiye özelindeki stratejik planlarımız arasında pazardaki yeteneklerimizi güçlendirerek liderlik alanlarımızı genişletmek, tüm sosyal paydaşlarımıza artı değer yaratacak ürün ve çözümleri sunmak için müşteri odaklı ve operasyonel mükemmelliği temel alan  `Accelerate` iş modelimizi hayata geçirmek yer alıyor."

 

"2015`te aydınlatma sektörünün yüzde 50`si LED`e geçecek"

 

Philips`in 84 yıldır Türkiye`de aydınlatma, sağlık ve tüketici ürünleri sektörlerinde kesintisiz olarak faaliyet gösterdiğini belirten Gür, "Aydınlatmada LED teknolojisi ile daha da güçlenen liderliğimizi, tüketici ürünleri sektöründe pek çok üründe pazarın lideri olarak pekiştirdik. Sağlık sektörüne yönelik sunduğumuz inovatif yüksek teknoloji ürünleri ile de bugün bu pazarın önde gelen lider firmalarından biriyiz" dedi.

 

Gür, aydınlatma özelinde bakıldığında sektör şehirlerdeki nüfus artışı ve artan enerji ihtiyacı gibi global trendlerle paralel etkin bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

 

"Uzun ömrü ve sağladığı enerji verimliliği ile LED teknolojisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de sektöre damgasını vurmuş durumda. Kapasite, kalite ve ürün çeşitliliği açısından hızla gelişen aydınlatma sektörü, yeni ve gelişmiş bir teknoloji olan LED`e yönelerek büyüme sürecini hızlandırdı. Aydınlatma alanında önümüzdeki dönemde LED`in ciddi bir paradigma değişikliğine yol açması beklenirken, 2015 gibi yakın bir tarihte piyasanın en az yüzde 50`sinin LED`e geçmesi ve bu oranın 2020`de yüzde 75`e ulaşması öngörülüyor. Türkiye`de LED dönüşümü konusunda hem endüstriyel tüketicilerde, hem de son kullanıcılarda bir bilinç oluşmaya başladı. LED dönüşümü konusunda Türkiye`de şu anda en ciddi çalışma yapılan alanlardan birisi de yol aydınlatma uygulamaları. Türkiye`de mevcut 7 milyon konvansiyonel yol aydınlatma armatürünün kısa ve orta vadede LED`e dönüşümü gündemde.

 

Uluslararası Enerji Ajansının tahminlerine göre 12,7 milyar TEP (Ton Eşdeğer Petrol) olan dünya birincil enerji talebinin mevcut enerji politikaları ile devam edilmesi durumunda 2035 yılında yüzde 50 oranında artarak 18,7 milyar TEP`e ulaşması bekleniyor. Ülkemizde de son 10 yılda birincil enerji tüketimi yüzde 50 oranında arttı. Artan bu talebi karşılamak üzere enerji yatırımlarının da arttığı ülkemizde enerji verimli aydınlatmaya geçiş çok önemli bir gündem maddesi. Philips olarak biz de liderliğini üstlendiğimiz LED teknolojisi ile sunduğumuz enerji verimli ürün ve teknolojiler aracılığıyla, tüm sosyal paydaşlarımıza kazanma fırsatı sunuyoruz."

 

Gür, sektördeki en önemli trendlerin dijitalleşme ve yeşil ürünler olduğunu bildirerek, "Kısıtlı enerji kaynakları, iklim değişikliği, şehirlerdeki nüfus artışı, enerji fiyatlarındaki artış ve ekonomik büyüme gibi global trendler tüm dünya ve Türkiye nüfusunu etkiliyor. Bu noktada, enerji verimli aydınlatma çözümleri ve yeşil ürünler global sürdürülebilir gelişmeyi sağlamada önemli bir rol oynuyor" ifadelerini kullandı.

 

İnşaat sektörünün son yıllardaki gelişimiyle birlikte konut, otel, alışveriş merkezleri, hastane, okul gibi yapılarda iç mekan tasarımlarına verilen önemin artmasının, aydınlatma sektörüne duyulan talebi artırdığını anlatan Gür, mekanlarda estetiğe verilen önemin yanında enerji tasarrufu sağlamaya yönelik çalışmaların da ihtiyacı artıran unsurların başında geldiğini vurguladı. İstanbul (AA)

www.haberler.com

05.03.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR