Greenpeace’ten üç büyük kentte Fukuşima anması

Greenpeace gönüllüleri İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleştirdikleri aktivitelerle, Fukuşima nükleer felaketinin üçüncü yılını andı ve temiz enerji çağrısında bulundu.

 

9 Mart 2014, İstanbul Greenpeace gönüllüleri bugün İstanbul, İzmir ve Ankara’da 11 Mart 2011’de yaşanan Fukuşima felaketini andı. İstanbul’da Kadıköy’de bir araya gelen gönüllüler, giydikleri rüzgar türbini ve güneş kostümleriyle temiz enerji çağrısında bulunurken, İzmir ve Ankara’da nükleere karşı bisiklet turu gerçekleşti. İzmir’deki etkinliğe Karşı Bisiklet grubu da destek verdi. Greenpeace ekipleri üç kentte de “Fukuşima ders olsun, enerjimiz temiz olsun” pankartı açtı.

 

SORUMLULUĞU KİMSE ALMADI

Greenpeace adına açıklama yapan Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Gülçin Şahin ‘Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketin üzerinden tam üç yıl geçti. Bu sürede insanlar, sağlıklarını, evlerini, sevdiklerini kaybetti. İnsan sağlığına aşırı derecede zararlı radyasyon havaya, toprağa ve suya karıştı ve üç yılın ardından bu durum kontrol altına alınabilmiş değil. Olanların sorumluluğunu kimse almadı. Olan yine insana ve doğaya oldu.

 

“Üç sene sonra bugün, biz artık aynı korku dolu senaryoyu kendi geleceğimizde yaşamak istemiyoruz. Peki ne istiyoruz? Öncelikle enerji verimli kullanılsın istiyoruz. Geleceğimiz temiz ve güvenli olsun istiyoruz.”

 

TÜRKİYE RÜZGAR VE GÜNEŞ BEŞİNCİSİ

Türkiye’nin rüzgâr ve güneş toplam potansiyeli açısından Avrupa’da birinci Sırada olduğuna dikkat çeken Şahin, bu potansiyelin ancak %1’inin kullanılmasını eleştirdi. Şahin, sözlerine şöyle devam etti “Türkiye bu güneş ve rüzgâr toplam potansiyeliyle tüm dünyanın örnek alacağı temiz başlangıçlar yapabilir. Fukuşima’nın pek çok ülke nükleerden vazgeçiyor. Türkiye de yaşananlardan ders almalı ve ülkenin %64’ünün istemediği nükleer santralden vazgeçmeli.” Greenpeace, Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santrale karşı nukleer.greenpeace.org/fukusima sitesi üzerinden bir imza kampanyası gerçekleştiriyor.

www.hurriyet.com.tr / ekonomi

09.03.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR