Avrupa`da en düşük panel fiyatı rakamının düşeceği iddia ediliyor

Çinli güneş paneli üreticilerin AB ülkelerinde uygulayabilecekleri en düşük fiyatın gerileyeceği iddia ediliyor.

 

Çinli güneş paneli üreticilerinin Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde satacakları ürünlerde uygulayabilecekleri en düşük fiyatın watt başına 0.54 avro-sent`e geriletileceği iddia edildi. Bu sınır yılın başından beri 0.56 avro-sent olarak uygulanıyordu.

 

Avrupa Komisyonu tarafından konu ile ilgili resmi açıklama yapılmaz iken çeşitli Avrupalı haber kuruluşlarının yayınlarında kararın 1 Nisan`dan itibaren geçerlilik kazanabileceği belirtildi.

 

Çinli güneş paneli üreticileri aleyhine Avrupa`da 2012 Eylül ayında başlatılan anti-damping soruşturması sonucunda geçen yılın Ağustos ayında Çinli ve Avrupalı makamlar arasında mutabakat sağlanmıştı. Avrupa Komisyonu ise ilgili kararında Çinli üreticilerin Avrupa Birliği ülkelerine yönelik güneş paneli ve pili satışlarına yıllık bazda kota ve üçer aylık dönemlerde belirlenecek fiyat sınırlaması uygulanması hükmünü getirmişti.

 

Komisyon 2014 başından itibaren geçerli olmak üzere satışlarda üst sınırı 2014 için 7 GW ile sınırlamış, en düşük fiyat uygulamasını ise watt başına 0.56 avro-sent olarak başlatmıştı.

 

Geçen yıl hayata geçen uygulamanın ardından, Çinli firmalar tarafından Avrupa ülkelerine yönelik güneş pilleri ve modülleri ithalatının 2012`ye göre yüzde 62 oranında gerileyerek 3.7 milyar dolara düştüğü bildirilmişti.

 

Bununla birlikte düzenlemeye muhalefet eden Avrupalı güneş enerjisi sektörü örgütü EU Prosun Başkanı Milan Nitzschke, karara itiraz ederken, Bloomberg tarafından ölçülen uluslararası fiyatların düşmesi halinde böyle bir karar verilebileceğini fakat yılın ilk çeyreğinde bu endekste bir değişiklik olmadığını, bu nedenle böyle bir uygulama olduğu takdirde iptali için Avrupa Adalet Komisyonu`na başvuracaklarını kaydetti.

www.yesilekonomi.com

03.04.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR