YTÜ’DEN ‘RÜZGARIN SESİNE KULAK VER’ ÇAĞRISI

YTÜ ‘Rüzgar Günleri’ etkinliğinde konuşan Doç. Dr. Zehra Yumurtacı, Türkiye’nin rüzgar enerjisi açısından zengin olduğunu belirterek, “Rüzgâr enerjisi önümüzdeki yılların temel elektrik kaynağı olmaya aday enerji kaynağıdır” dedi.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rüzgar Enerjisi Kulübü’nün düzenlediği 3.Rüzgar Günleri etkinliği YTÜ Elektrik, Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. ‘Rüzgarın Sesine Kulak Ver’ ana temasıyla gerçekleştirilen etkinliğin açılışına YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ayvaz, Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Kocatepe, YTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi ve Rüzgar Enerjisi Kulübü Danışmanı Doç. Dr. Zehra Yumurtacı ile çok sayıda akademisyen katıldı.

 

YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ayvaz, açılış konuşmasında, dünyanın sürdürülebilir geleceği için fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına hızlı bir geçiş yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda dünya üzerinde yapılan çok sayıda bilimsel araştırmanın küresel ısınma ve küresel ısınmanın tetiklediği etkileri gözler önüne serdiğini belirten Ayvaz, son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri, yağış düzensizlikleri ve pek çok doğal afetin büyük ölçüde fosil yakıtların sebep olduğu küresel ısınmadan kaynaklandığını belirtti. Dünya genelinde yeterli düzeyde olmasa da bu konuda bir hassasiyet oluşmaya başladığını aktaran Ayvaz, Türkiye’nin de son yıllarda enerji yatırımlarında yenilenebilir kaynaklara yönelmesinin umut verici olduğunu ifade etti.

 

Rüzgar Enerjisi Kulübü Danışmanı Doç. Dr. Zehra Yumurtacı ise yenilenebilir enerjiye olan yatırımların he geçen gün hız kazandığını aktardı. Fosil yakıtların tüketimini azaltmak için, hidrolik, güneş, rüzgar, Jeotermal ve dalga enerjisi gibi temiz, yerli ve yenilenebilir kaynaklara yönelecek enerji oluşturmak için çalışıldığını kaydeden Yumurtacı, “Temiz enerji kaynaklarının, yakıt maliyetinin olmaması, herhangi bir emisyon meydana getirmemesi diğer enerji kaynaklarına göre avantajlarıdır. Ve bu avantajların herkes tarafından öğrenilmesi yani toplumların bilinçlendirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE, RÜZGAR ENERJİSİ AÇISINDAN ZENGİN BİR ÜLKE”

Türkiye’nin rüzgar enerjisi açısından zengin bir ülke olduğuna dikkat çeken Yumurtacı, “Türkiye’nin toplam rüzgâr enerjisi teknik potansiyeli sadece ölçüm yapılabilen yerler için 110 GW, ekonomik potansiyel de 48 GW mertebesindedir. Şu an ülkemizde yaklaşık 3000 MW rüzgâr kurulu gücü bulunmaktadır, 2023 yılı hedeflerinde 20000 MW olması planlanmaktadır. Dolayısıyla rüzgâr enerjisi önümüzdeki yılların temel elektrik kaynağı olmaya aday enerji kaynağıdır. Rüzgâr enerjisi teknolojilerinin gelişimine yönelik yürütülen her türlü çalışmanın önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum ve sizin gibi gençlerin bu konudaki çalışmalarından bilgilendikçe mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

www.milliyet.com.tr

09.05.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR