Enver Derneği Soğutma Cihazları Konusunda Uyardı

Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, yaz aylarının vazgeçilmez cihazları klimaların seçimi ve kullanımı konusunda vatandaşları uyardı.

 

Ülkenin elektrik arzının önemli kısmının ithal üründen yapıldığına dikkati çeken Dr. Uysal, klima cihazları ile soğutmanın püf noktaları hakkında bilgi verdi. Soğutma ihtiyacının bugünlerde daha da artacağına ve buna bağlı olarak elektrik tüketiminin de artacağını kaydeden Uysal, “Soğutma en doğal hakkımız ama bu hak bizim ekonomimizi bozuyor ise daha dikkatli davranmalıyız. Hem soğutma tesisatının seçiminde hem de işletmesinde uzmanlarından destek alarak, hem kendi cebinize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.” dedi.

 

"GÜNEŞ İLE SOĞUTMA TEŞVİK EDİLMELİ"

Soğutma amaçlı merkezi klima sisteminin kurulmasının en verimli yöntem olduğunu vurgulayan Uysal, bu sistemlerde ısı pompası takviyesi ile enerji tüketimleri yüzde 40’lara varan oranlarda düşürülebildiğini hatırlattı. Özellikle alışveriş merkezleri ve kamu binalarındaki soğutma sistemlerinin bu yönde gözden geçirilmesini öneren Uysal, ısı yalıtımının yazın da çok etkili olduğunu hatırlattı.

 

ALTERNATİF soğutma teknolojisi olarak güneşin, özellikle tatil bölgelerindeki otellerde kullanılması gerektiğini vurgulayan Uysal, şunları dile getirdi: “Güneşten elde edilen ısının farklı gaz kombinasyonlarından oluşan soğutma gazı ile çevrilmesi ile yazın sıcak günlerini çok az enerji harcayarak istediğimiz klimatik ortamı sağlayabiliriz. Özellikle tatil bölgeleri ve alışveriş merkezlerinde bu yöntem kullanılarak hem elektriğe bağlı enerji tüketimimizi azaltabilir hem de daha sağlıklı bir soğutma sağlayabiliriz. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bunu bir zorunluluk haline getirmelidir. Bu durum aynı zamanda karbon salımını azaltacağından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın da çalışma konuları arasına da girmektedir. Ülkemizde bu yönde sağlanacak enerji verimliliği ile Antalya’nın elektrik enerjisi tüketimine denk bir getiri sağlayabiliriz. Üstelik bu teknoloji için yurt dışına bedel ödemek zorunda değiliz, yerli üretim ile bu teknoloji kullanılabilmektedir. Sıcak bölgelerdeki çatılara yerleştirilen güneş kolektörleri yeniden tasarlanarak hem ısıtma, hem de soğutmaya uygun hale getirilerek, yaz kış kullanılabilir. Böylelikle hem yeni bir üretim sahası oluşturmuş, hem de enerji sarfiyatımızı azaltmış oluruz.”

 

CİHAZ SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Uysal, klima seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: “Klima alırken diğer elektrikli eşyaları seçtiğimiz gibi hangi enerji sınıfında olduğuna dikkat etmemiz gerekir. A-G arası değişen enerji seviyelerinden en az elektrik harcayanı A sınıfıdır. G`ye doğru elektrik tüketimi artar. Eğer kullandığınız klimanın ömrü 10 yılı geçmişse gerek enerji sınıfı A olmadığı için gerekse kullanımdan ötürü enerji tüketimi fazladır. Aradaki enerji tüketimi farkı yüzde 40`lara ulaşabilir. Bir klima alırken ısıtmak veya soğutmak istediğiniz mekanın boyutuna uygun bir model seçmek gereklidir. Yetersiz veya gereğinden güçlü klimalar enerji tüketiminizi arttırır. Mekana göre küçük BTU`lu klima alınırsa klima odayı bir türlü istenilen sıcaklığa ulaştıramayacağı için sürekli çalışacak ve elektrik tüketimi artacaktır. Mekana göre büyük BTU`lu klima alınırsa mekan birden soğuyacak, kompresör sık sık kapanıp açılacağı için fazla elektrik kullanılacaktır. Klimayla soğutma yapılan mekanlarda güneş ışınlarının pencereden içeri girmesi soğutmaya negatif etki yapar. Bu nedenle mümkünse güneşlikler açılmayarak güneş ışınlarının eve girmesi engellenebilir. Odanın karanlık olmaması için güneşe bakmayan pencere perdelerini açılarak oda içi aydınlatma sağlanabilir. Evinizin ısı yalıtımlı olması, klimayla ısıtma ve soğutma yaparken iç ısı daha uzun süre korunacağı için enerji tasarrufu açısından olumlu katkı sağlar. Duvar yalıtımları inşaat aşamasında ancak ayarlanabilir. Yine de kapı ve pencerelerden yaşanacak ısı kayıplarını önlemek için çeşitli teknikler kullanılabilir. Evinizin ne kadar ısınacağı ya da ne kadar soğuyacağına iyi karar vermelisiniz.”

 

Uysal, filtreleri temizlenmeyen bir klimanın enerji tüketiminin diğerlerine oranla daha fazla olduğunu sözlerine ekledi. (CİHAN)

www.haberler.com

11.07.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR