Odeabank enerji projelerine 20 milyon avroluk kaynak sağlayacak

Banka Fransız Kalkınma Ajansı aracılığı ile sağladığı kaynağı yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerini desteklemek için kullanacak.

 

Odeabank`ın Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 20 milyon avroluk kredi anlaşması imzaladığı bildirildi.

 

Odebank`dan konu ile ilgili yapılan açıklamada kaynağın, AFD`nin özel sektör kolu olan Proparco aracılığı ile elde edildiği bildirildi. Odebank 2 yılı geri ödemesiz 8 yıl vadeli olarak sağladığı kaynağı Türkiye`de gerçekleştirilecek yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanı için kullandıracak.

 

İlgili açıklamada değerlendirmesi yer alan Odebank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, Ekim 2012`de faaliyet başlamış bir banka olarak sağladıkları kaynağı, Odeabank`a duyulan güvenin önemli bir göstergesi olarak niteledi. Özkaya açıklamasında kredi sağladıkları projeler yolu ile hem ekonomiye hem de çevreye olumlu katkı sunmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

 

Ana hissedarı Lübnan merkezli Bank Audi olan Odeabank, Türkiye bankacılık sektöründe 15 yıl aradan sonra verilen ilk ticari bankacılık lisansının sahibi olmuştu. Bankanın halihazırdaki varlık büyüklüğü ise 18.9 milyar TL’nin üzerinde bulunuyor.

 

1977 yılında kurulmuş olan Proparco’nun ana hissedarı AFD iken, ortakları arasında ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden finans kuruluşları, şirketler, yatırım fonları ve vakıflar bulunuyor.

 

Proparco, Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında belirlenen Binyıl Kalkınma Hedeflerine uygun, ekonomik olarak tutarlı, finansal olarak karlı, çevresel olarak sürdürülebilir ve sosyal açıdan adil projelere finansal destek sağlayacak faaliyetlerde bulunuyor.

www.yesilekonomi.com

14.07.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR