Cari Açık Yenilenebilir Enerjiyle Kapatılabilir

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkan Yardımcısı Osman Özberk, "Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması hem cari açığın azalmasını hem de enerji bağımsızlığımızı elde etmemizi sağlayacaktır" dedi.

 

Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı da olan Özberk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992`de Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde kurulan GÜNDER`in, Türkiye`de güneş enerjisi sistemlerinin üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yaptığını söyledi.

 

Güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının sadece Türkiye`nin değil dünyanın gündeminde olduğunu vurgulayan Özberk, "Türkiye, Avrupa`da İspanya`dan sonra en verimli yerlerden biridir. Sabah doğup, akşam batan, herhangi bir vana ve şi olmayan enerji kaynağını kullanarak elektrik elde edebilmek, tartışmasız gelecek için önemli bir etken olacaktır. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması hem cari açığın azalmasını hem de enerji bağımsızlığımızı elde etmemizi sağlayacaktır" diye konuştu.

 

Lisanssız yatırımların 1 megawata çıkacağını ve gelecek yıl 600 megawatlık lisanslı yatırımlara başlanacağını anımsatan Özberk, güneş enerjisinin Türkiye için önemli bir kaynak olacağını ifade etti.

 

Özberk, ülkelerin gelecekte sürdürülebilir ve güvenli enerji kaynaklarına ihtiyaç duyacağını vurgulayarak, "Gelecek nesillerin temiz bir dünyada yaşayabilmesi için dünya ülkelerinin temiz ve yeşil enerjiye yönelmesi gerekmektedir" dedi.

 

"Niteliksiz ürünlerin ülkeye girişi önlenmeli"

Türkiye`de PV panel sektöründe yıllık 500 megawatlık kapasitesiye sahip 15 firmanın üretim yapma aşamasına geldiğine işaret eden Özberk, şöyle konuştu:

 

"Güneş enerjisinden elektrik üretimine 3 yılda 3 milyar avroluk yatırım bekleniyor. Bu yatırımların ülkeye hiçbir engelle karşılaşmadan girmeye devam eden niteliksiz Uzakdoğu modülleriyle yapılması, onarımı olanaksız sorunlar yaratacaktır. Şu an bu niteliksiz ürünlerin ülkeye girişini önleyecek hiçbir kontrol mekanizması, hiçbir kısıtlama, hiçbir standart bulunmuyor."

 

Bu konuda önlemlerin bir an önce alınması gerektiğine dikkati çeken Özberk, tedbir alınmaması halinde Avrupa`nın engellediği Çin ürünlerinin tek pazarının Türkiye olacağını savundu.

 

Özberk, "Avrupa geç de olsa önlem almaya yönelirken biz Türkiye olarak bırakın o tür bir önlemi, gelen paneli nasıl kontrol edeceğimize dahi karar vermiş değiliz" uyarısında bulundu. ORHAN ÇİÇEK, Gaziantep (AA)

www.haberler.com

18.07.2014

 

-.-

 

GÜNDER hakkında

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu -Türkiye Bölümü

Kavaklıdere / Ankara, Türkiye

E-Posta : info@gunder.org.tr

İnternet : www.gunder.org.tr

 

-.-

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ hakkında

Yenilenebilir enerji (kaynakları), sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar güneş ışığı, rüzgâr, akan su (hidrogüç), biyolojik süreçler ve jeotermal olarak sıralanabilir. En genel olarak, yenilenebilir enerji kaynağı; enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanır. Yenilenebilir enerjinin; tesisler, hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Yenilenebilir enerji kaynakları doğrudan kullanılabilir veya enerjinin başka bir şekline dönüştürülebilir. Direkt kullanım örnekleri, güneş enerjisi ile çalışan aletler, jeotermal ısıtma ve su veya rüzgâr değirmenleridir. En direkt kullanıma örnek olarak ise, elektrik üretiminde kullanılan rüzgâr türbinileri veya fotovoltaj pilleri verilebilir. (kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki)

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR