Dünyanın İlk Güneş Enerjili Aile Arabası Stella

Stella ile hiç benzin harcamadan ailenizi gezdirmenin keyfini çıkartın.

 

Hollanda’lı Solar Team Eindhoven ekibi, dünyanın ilk güneş enerjili sedan arabasını tasarladı. Gerçi Stella ismindeki bu araca sedan demek biraz zor, çünkü şekline bakılırsa, güneş enerjili prototop araçların katıldığı yarışmalardaki arabalara benziyor.

 

Solar Team Eindhoven ekibi, dünyaya güneş enerjisinin günlük hayattaki araçlarda da kullanılabileceğini kanıtlamak isteyen 22 öğrenciden oluşuyor. Ama Stella’nın tek ileri teknolojisi güneş panelleri değil. Aynı zamanda oldukça hafif malzemeden üretilmiş gövdesi ve kolayca paralel park edebilme yeteneği de dikkat çekiyor.

 

Karbon ve alüminyumdan yapılmış gövdesi Stella’nın ağırlığını epeyce azaltıyor. Bu sayede neredeyse 600 kilometre kadar inanılmaz bir menzile sahip. Stella’nın güneş panelleri ile ürettiği enerji kendisine yettiği gibi fazlası bile var. Yani bir evin çatısındaki güneş panelleri gibi, elektrik ağına aktaracak kadar fazladan enerji bile üretiyor.

 

Stella, dünya çapında güneş enerjili araçların yarıştığı World Solar Challange etkinliğindeki “Sürüş” klasmanında büyük ödülü de kazanarak kendini ispatlamış bir tasarım. Hatta Stella, yarışmadaki tüm yol düzenlemelerine, kurallarına uygun ve plakası olan tek araçmış.

www.silikonvadisi.tv

07.08.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR