Saatte 110 kilometre hıza ulaşabilen yerli güneş enerjili otomobil

Trakya Üniversitesi öğrencileri saatte azami olarak 110 kilometre hıza ulaşabilen güneş enerjili otomobil üretti.

 

Bilgisayar, Makine, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nde okuyan 16 öğrenci 4 akademik danışmanla birlikte 8 ay önce proje çalışmasına başladı.

 

Üniversitenin Tasarım Proje Topluğu bünyesinde faaliyet gösteren öğrenciler, başlangıçta yaşadıkları ekonomik sıkıntıları rektörün yardımı ve sponsorların katkısıyla aştı. Proje hazırlıklarını tamamlayan öğrenciler son üç ay içerisinde otomobilin üretimine başladı.

 

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden esinlenen öğrenciler ürettikleri aracın ismini “Pehlivan” koydu. Motor, panel ve batarya dışında tüm üretimi öğrenciler tarafından yapılan 190 kilogram ağırlığındaki aracın elektronik donanımı atölyede test edildi. Ardından araç üniversite kampüsündeki alanda test edildi. Bütün aşamaları başarı ile geçen pehlivan otomobil, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenecek olan Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı Formula G’ye katılmak üzere Edirne’den yola çıktı. Trakya Üniversitesi Pehlivan Solar Team Kaptanı ve pilotu Ali Daroğlu, yoğun geçen proje ve üretim aşamasının sonucunda iddialı bir otomobil ürettiklerini belirtti. Motor, panel ve batarya dışında aracın tüm üretiminin kendilerine ait olduğunu belirten Daraoğlu, otomobilin 20 kişilik bir ekibin emekleriyle üretildiğini anlattı. Edirne’ye yakışır ve onu simgeleyen pehlivan ismini araçlarına verdiklerini dile getiren Daroğlu, “Rakiplerimize bu korkuyu hissettirmeye başladık. Çünkü iddialı bir araç hazırladık.” dedi.

 

Pehlivan Solar Team’in iki bayan üyesinden biri olan Mehtap Dinç, burada çok güzel bir çalışma süreci geçirdiklerini söyledi. Ekibin içerisinde iki kız arkadaş olarak çalıştıklarını belirten Dinç, “Bölümdeki erkek arkadaşlarımızın kızlara bakış açıları genellikle kızlar yapamıyormuş gibi görünse de hiç öyle bir hissi uyandırmadılar. Sabahlamalar oldu. Bize pozitif bir ayrıcalık tanındı. Uzun uğraşlar sonucu aracımızı ortaya çıkardık. Hedefimiz dereceye girmek. İlk olarak yaptığımız için hedefimiz ilk 5 arasında yer almaktır.” diye konuştu. (haberciniz)

http://enerjienstitusu.com

11.08.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR