Göçmen kuşlara yönelik endişe 4 GW`lık yatırımı belirsizliğe itti

Hindistan`ın Rahan eyaletinde yapılması planlanan 4 GW`lık güneş elektriği projesinin geleceği belirsiz hale geldi.

 

Hindistan`ın Rahan eyaletinin yeni başbakanının, eyaletinde gerçekleştirilmesi planlanan 4 GW`lık güneş elektriği projesine karşı çıktığı ve projenin geleceğinin belirsiz olduğu bildirildi.

 

Hindistan medyasına yansıdığı şekli ile eyaletin yeni başbakanı Vasundhara Raje ülkenin Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı`na yazdığı bir mektup ile projenin aleyhinde olduğunu bildirdi.

 

Raje mektubunda gerçekleştirilmesi planlanan projenin bölgedeki göçmen kuşların hayatını tehlikeye atacağını, aynı zamanda sulak alanların korunmasına dair uluslararası geçerliliği olan 1971 tarihli Ramsar Sözleşmesi`ni ihlali anlamına geleceğini savundu.

 

Projenin gerçekleştirilmesi planlanan Sambhar tuz gölü Büyük ve Küçük Flamingo kuşlarının uğrak bölgelerinden biri. Bu yılın Haziran ayında tamamlanan Asya Su Kuşu Sayımında bölgede 1.800 adet büyük, 1.300 adet ise küçük flamingo kuşu tespit edilmişti.

 

Bununla birlikte başbakanın bu kararının siyasi olabileceği de bildiriliyor. İsmi açıklanmayan Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı`nın bir üst düzey yetkilisi projenin 23.000 dönümlük bir alanı kaplayacağını, bununla birlikte Sambhar gölünün yalnızca 5.000 dönümlük kısmının ekolojik olarak hassas bölge olduğunu projenin ise bu alanı kapsamayacağını ifade etti.

 

Bakanlığın iştiraki olan Solar Energy Corporation of India şirketi ile ortakları arasında olduğu proje için yeni bir arazinin arandığı da yetkilinin verdiği bilgiler arasındaydı.

 

Hindistan yönetiminin Aşırı Büyük Enerji Projeleri (Ultra Mega Power Projects, UMPPs) arasında saydığı ve bu çaptaki dört güneş enerjisi projesinin ilki olacak yatırımın hayata geçirilmesi için çalışmalar sürdürülüyordu.

 

Geçen yılın Ocak ayında 5 Hintli şirket projeyi hayata geçirmek için mutabakat anlaşması imzalayarak bir konsorsiyum oluşturmuşlardı. Hindistan yönetimi ise 7 yılda tamamlanması hedeflenen projenin, 2016`da devreye alınması planlanan ilk fazı için Dünya Bankası`na 500 milyon dolarlık kredi başvurusunda bulunmuştu.

 

Rahan`ın bir önceki yönetimi tarafından 2011 yılında onaylanan güneş enerjisi planında, eyalet için 10-12 yıl içinde 10 GW ila 12 GW arasında kurulu güç hedefi getirilmişti.

 

Yeni yönetim ise bu hedefi gelecek 7-8 yıl içinde 25 GW`lık kurulu güce ulaşacak şekilde revize etmişti.

 

Rahan eyaletinin halihazırdaki kurulu güneş elektriği gücü 666 MW düzeyinde.

 

Hindistan 2022 yılında elektrik şebekesine 20 GW`lık güneş elektriği kurulu gücü bağlamayı hedefliyor.

www.yesilekonomi.com

20.08.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR