Japonya`dan yenilenebilir enerji hamlesi

Fukuşima nükleer kazasının ardından ALTERNATİF enerji teknolojilerine yönelen Japonya, yüzen güneş enerjisi santralleri ile yılda 60 megawattlık kurulu güç elde etmeyi amaçlıyor.

 

Proje kapsamında 2015 yılında güneşten elde edilecek enerjiyle 15 bin konutun yıllık enerjisinin üretilmesi planlanıyor.

 

Güneş enerjisinden elektrik üretme kapasitesi 13.5 gigavat olan Japonya, bu rakamı 2020`de 48.8 gigavata çıkarmayı hedefliyor.

 

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılancı, AA muhabirine, güneş enerjisi santrallerinin yüzer şekilde veya doldurulan kıyı şeritlerinde kullanılabildiğini söyledi. Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren ve "fotovoltaik" olarak adlandırılan panellerin üretim maliyetlerinin hızla düştüğünü anlatan Yılancı, bu sistemin dünya genelinde de yaygınlaşmaya başladığını belirtti.

 

Sistemin deniz veya su üzerinde daha verimli çalıştığını ifade eden Yılancı, "Kristal silisyum malzeme esaslı fotovoltaik panellerin yüzey sıcaklıklarının artması ile enerji dönüşüm verimleri azalmaktadır, deniz veya su üzerine kurulu sistemlerde panel sıcaklıkları azalacağından daha iyi verim değerleri elde edilebilmektedir. Ancak malzemelerin nem ve paslanma dirence sahip olmaları gerekmektedir" dedi.

 

Yüzen güneş enerjisi santrallerinin ada ülkeleri veya yüzölçümleri küçük olan ülkelerde tercih edildiğini belirten Yılancı, şöyle konuştu:

 

"Türkiye gibi yüzölçümleri büyük olan ülkelerde, bu tip sistemlere şu an içi çok ihtiyaç yok. Türkiye`de arazi, çatı üzeri ve bina ile tümleşik şekilde güneş enerjisinden elektrik üretimi uygulamalarından hala yeterince yararlanılamıyor. Bu potansiyelin daha çok değerlendirilmesi gerekir. Ülkemizde yerli üretimi teşvik edecek mekanizmaların geliştirilmesine ve bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılarak, yenilenebilir enerji teknolojilerinin desteklenmesine öncelik verilmeli."

 

Japonya`da 2011 yılında meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından yaşanan Fukuşima faciası sonrası bazı nükleer istasyonlar kapatılmıştı. Artan elektrik talebini karşılamak için 2012`de ülkenin LNG talebi rekor düzeyde artarak 87,31 milyon ton olarak gerçekleşmişti.

www.sabah.com.tr / ekonomi

05 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR