Tesla, 2015′te Türkiye’ye doğru yola çıkıyor

Son dönemde küresel açılımına hız veren Tesla’nın 2015 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağı yönündeki ihtimaller güçleniyor. Tesla’nın güncellenen Supercharger istasyonları haritası, 2015 yılında Türkiye’nin de kapsama alınmaya başlanacağını gösteriyor.

 

Tesla’nın 2015 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağı söylentilerini güçlendiren gelişmenin Tesla tarafından da gayriresmi olarak doğrulandığını söyleyebiliriz. Tesla tarafında şirketin Supercharger istasyonlarıyla 2015 yılında İstanbul’a doğru yola çıkacağı yönünde bilgiler var.

 

Geçtiğimiz Mart ayında Avupa’da hızlı bir büyüme süreci içine giren Tesla, Temmuz ayının ilk haftasında Avrupa’da sekiz yeni Supercharger istasyonu açarak kıtadaki istasyon sayısını 32′ye çıkardığını duyurmuştu. Şirketin yeni bir kilometre taşını geride bıraktığı bu tarihte, “dünyanın en hızlı büyüyen” “en hızlı şarj istasyonu” olma iddiasındaki Supercharger’ların geçtiğimiz Haziran ayında, (Tesla Model S’ler için) 1 GWh enerji yükleyerek bir rekor kırdığı belirtiliyordu.

 

Tesla, Supercharger istasyonları için dünya genelinde agresif bir büyüme stratejisi izliyor. 2015 yılı sonunda ABD nüfusunun yüzde 98′ini kapsamına almayı hedefleyen Tesla, geçtiğimiz hafta China Unicom ile anlaşmaya varmış ve ülke çapında 400 adet yeni şarj istasyonu açacağını duyurmuştu.

 

Tesla, satış stratejisinde de geleneksel dağıtım modelini takip etmiyor. (Tesla’nın elektrikli araçlarının benzinli muadilleri karşısındaki avantajlarının, aracılar tarafından yeterince iyi anlaşılması şirket için istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.) Gittiği ülkelerde kendi mağazalarını açmayı tercih eden Tesla, bunun müşterileri “eğitmek” için nadir fırsatlardan biri olduğuna inanıyor. Bu neden Tesla, mağazalarını işlek caddeler, AVM’ler ya da alışveriş için popüler caddelerde açmayı tercih ediyor.

 

Tesla CEO’su Elon Musk, 15 Ağustos tarihinde Model S’in garanti süresini 8 yıla çıkardıklarını ve bunun için mil/km sınırını ortadan kaldırdıklarını duyurmuştu. Türkiye’de Tesla Model S’e artan bir talep olduğu da yine duyurumlarımız arasında. Merve Kara

http://webrazzi.com

02.09.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR