Yarım saatte şarj oluyor

Fransız otomotiv üreticisi Renault’un en başından itibaren tamamen elektrikli bir araç olarak tasarladığı ZOE bugünden itibaren Türkiye’de. Tasarımında, yeni marka kimliğini taşıyan ve Fransa’da üretilen ZOE, logosunda, farlarda ve camlardaki mavi renk efekti ile bir elektrikli otomobil olarak hemen göze çarpıyor. 60’ın üzerinde yeni teknolojik patent sahibi ZOE, aynı zamanda da “dünyada ilk”leri gerçekleştiren bir otomobil. Bunlardan en önemlisi Cameleon Şarj Sistemi. Patenti Renault’ya ait olan bu yeni nesil şarj sistemi 43 kW’ye kadar ister tek, ister üç fazlı olsun tüm güç seviyelerine uyum sağıyor. ZOE, 43kW’de pilinin maksimum kapasitesinin yüzde 80’inin 30 dakikada şarj edebiliyor. Cameleon aynı zamanda ZOE’yi değişken güç seviyeleri altında şarj etme kolaylığı da sunuyor: Örneğin, 11 kW’de (iki saatlik şarj süresi) veya 22 kW’de (bir saatlik şarjla pilin yüzde 80’i).

 

Menzil İyileştirme Sistemi

ZOE, Türkiye’de tek ekipman seviyesi “ZEN” ile anahtar teslim 66 bin 500TL’lik ulaşılabilir fiyatı (59 Euro’dan başlayan pil kira bedeli hariç) ile de dikkat çekiyor. Ayrıca onaylanmış NEDC döngüsü 210 km olan ilk seri üretim elektrikli (NEDC standart döngü). Bu ilklerin yanında, bütün sürüş koşulları altında ‘Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme)’ sistemi ile donatılmış ilk araç. Ayrıca ZOE dokunmatik ekranlı, internet bağlantılı entegre navigasyon multimedya tableti olan Renault R-Link ile donatılmış ilk elektrik motorlu otomobil.

 

1 saniyede maksimum tork

ZEN adlı tek donanım seviyesi ve tek 65 kW.. (88 bg.) motorlu ZOE, 220 Nm. tork sunuyor. Yaklaşık 1 saniyelik bir sürede en yüksek tork seviyesine ulaşan araç 0-50 km/h hıza sadece 4 saniyede ulaşabiliyor. ZOE’de bir telefon aplicasyonu ile “My Z.E. Connect” ve “My Z:E. inter@ctive” ile araç bilgilerine online erişim sağlanıyor. EuroNCAP testlerinden 5 “yıldız” almaya hak kazanan otomobil de seyir esnasında hiçbir şekilde CO2, NOx, karbon monoksit, parçacık, koku veya motor gürültüsü yaymıyor.

 

Sadece metalik renk opsiyonel

Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Denge Programı (ESC), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Sürücü ve yolcu ön hava ve yan yastıkları, Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX), Hız ayar ve sınırlayıcı (Cruise Control), Yokuşta kalkış destek sistemi (Hill Holder), Arka park sensörü, LED gündüz farları, Elektronik klima, Eller serbest Renault Card sistemi, Otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü, Elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları, Deri direksiyon, Renault Take Care Paketi (Hava iyonizeri, Hava kirliliği kaptörü, Aktif parfüm difüzörü), Renault R-LINK internet bağlantılı entegre navigasyon ve multimedya sistemi, USB & Bluetooth Bağlantısı, Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme) Sistemi (Yeni nesil enerji toplayan fren sistemi, Isı pompası, Michelin Energy™E-V lastikler), Parlak siyah sinyalli yan aynalar, 16″ alüminyum alaşımlı jantlar gibi bir çok ekipmanı standart olarak sunan ZOE ZEN versiyonunda sadece metalik renk opsiyon olarak sunuluyor.

 

Kendi ürettiklerimizle rekabet ediyoruz

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2013 yılında dünyada 87 milyon otomobil satıldığını, 2014 yılında da 90 milyon adetlik bir satış beklendiğini belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 3.7 milyon insa hava kirliliği ve buna bağlı sebeplerden ölüyor. Dünya nüfusunun yüzde 70’i şehirlerde yaşıyor. Paris Belediyesi’nin araştırmasında termik motorlu bir araç ömrü boyunca temizlenmesi için gerekli ortalama 8 bin 492 Euro’luk çevre kirliliği yaratıyor. Tüm bu verilere baktığımızda hem sektörün hem de tüketicinin elektrikli araçlara doğru yönlendiğini görebiliriz. 2025 yılında toplam otomotiv satışlarının yüzde 15’inin elektrikli olması bekleniyor” dedi. Sadece İstanbul’da 3 milyon taşıt bulunduğunu ve bu araçların çevreye verdiği zararın yaklaşık 75 milyar Tl. olduğunu vurgulayan Aybar, “Elektrikli araçların yaygınlaşması için herkesin üzerine düşeni bir an önce yapması gerekli. Biz Renault Nissan Alliance ortaklığı ile bugüne kadar dünyada satılan 500 bin elektrikli aracın 176 binden fazlasını yani yüzde 35’inin üretimi gerçekleştirdik Bu yolda da adeta kendi ürettiklerimizle rekabet ediyoruz” dedi. ÇEŞME / İZMİR

http://sozcu.com.tr / otomotiv

21 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR