Vodafone Arena Stadı güneş enerjisiyle aydınlanacak

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman`ın Türkiye`nin ilk çevreci stadı olarak adlandırdığı Vodafone Arena Stadı, bundan böyle güneş enerjisiyle aydınlanacak.

 

23-24 Eylül tarihleri arasında 6. kez düzenlenen Yeşil İş 2014: Sürdürülebilir İş Buluşması’nda konuşan Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman, Türkiye’nin ilk yeşil stadyumu Vodafone Arena Stadı ve Beşiktaş’ın sürdürülebilirlik öyküsünü anlattı. Türkiye’de çevreci ilk ve tek stadyumun yapımı süren Vodafone Arena Stadı olacağını belirten Orman, stadın güneş enerjisinden faydalanarak kendi enerjisini üretecek kadar ileri teknolojiyle inşa edildiğini anımsattı.

 

“Sürdürülebilir İş buluşması Yeşil İş: 2014” zirvesinin “Sürdürülebilir İş Modelleri ve Borsa” başlıklı oturumunda konuşan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, sürdürülebilirlikte kurumsallaşma ve vizyon konusunun önemli bir yeri olduğunu belirtti. Kurumsallaşmanın uzun vadeli sürdürülebilir başarılar için çok önemli bir kriter olduğunu vurgulayan Orman, şöyle konuştu: “Şeffaflık, verimlilik, ekip çalışması, başarı gibi faktörler kurumsallaşmanın çok önemli unsurları. Özellikle spor camiasında sürdürülebilir başarı çok zor bir süreçtir. Biz de Beşiktaş ailesi olarak ekibimiz, camiamız ve bu camianın güven ve desteği ile kurumsallaşma yolunda her geçen gün daha başarılı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. 1903 tarihinde kurulan 111 yıllık Türkiye’nin ilk spor kulübü olarak bugünlere kadar gerçekleştirdiğimiz başarılar, şampiyonluklar da sürdürülebilir çalışmalarımızın en önemli özelliği.”

 

YAĞMUR SUYU BİLE DEĞERLİ

Türkiye’nin ilk yeşil stadyumu Vodafone Arena Stadı’yla ilgili bilgiler veren Fikret Orman, stadın hem çevreye uyum sağlayacağını, hem çevreyle birlikte İstanbul’un dokusuyla uyumlu olacağını vurguladı. Vodafone Arena’nın Türkiye’nin ilk çevreci stadı olacağını dile getiren Orman, şunları söyledi: “Vodafone Arena’yı diğer statlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri de Türkiye’nin ilk çevreci stadı olması. Vodafone Arena fotovoltaik sistem ile güneşten elektrik elde etme, çatı ve yapıya düşen yağmur suyunu depolayarak kullanma, yeşil bina sertifikalı yapı ürünlerinin kullanımı, klimalarda ozon dostu gaz kullanımlı cihazların seçimi, kapalı mekanlara yüzde yüz taze hava veren klima gibi pek çok yeniliğe ev sahipliği yapacak. Bizler için önemli olan stadımızın İstanbul’un kültürel yapısını bozmadan, çevreci ve teknolojik donanıma sahip olmasıydı.  Vodafone Arena, Alman standartlarındaki konum, ekolojik, sosyokültürel ve fonksiyonel, teknik, proses kalite kriterleri doğrultusunda inşası devam eden Türkiye’nin yeşil ve sürdürülebilir olarak sertifikalandırılan ilk futbol stadyumudur.”

 

İSTANBUL’UN DOKUSU OLACAK

Orman, Vodafone Arena stadını Beşiktaş ailesi olarak öz sermaye ile inşa edeceklerini kaydederek, “Hepinizin bildiği gibi stadımız boğazın kenarında, Dolmabahçe sarayı ile camiinin arkasında, saray yolunun, Başbakanlık konutunun, protokol yolunun devamında, Taksim, Nişantaşı, Beşiktaş ve Kabataş’ın birleşme noktasında yer alıyor. İstanbul’un en fazla trafiğinin olduğu, boğaz görünürlüğüne sahip dünyadaki tek stat. Böyle bir stat olunca Türkiye’deki en önemli birinci öncelikli yollardan bir tanesinin kenarında bulunuyor. Dolayısıyla zorlu bir süreçten sonra gerekli izinleri alabildik ve bu izinleri alabilmemizin en önemli kriteri de burada gerçekleşecek stat çalışmasının hem mimari olarak hem de barındırdığı teknik özellikleri ile çevreye uyum sağlayacak, o çevreyle birlikte İstanbul’un dokusu haline gelecek bir yapıya dönüşmesi” şeklinde konuştu. (DHA)

www.avrupagazete.com / spor / futbol

27 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR