Ve lisanssız rüzgâr Vira bismillah dedi!

Türkiye`de rüzgar enerjisine dayalı lisanssız elektrik üretimi başladı. Sermetal Kerse`nin Gönen`deki rüzgâr enerjisi santrali yatırımında Northel Enerji`nin uluslararası standartlardaki yüzde 100 yerli ilk türbini Vira kullanıldı.

 

DÜNYA`nın haberine göre Sermetal Kerse Çivi ve Nakliyat Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Gönen Organize Sanayi Bölgesi`nde kendi elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla rüzgâra dayalı lisanssız elektrik üretimine başladı. 250 MW`lik kurulu güce sahip bu yatırım, Türkiye enerji sektörü açısından bazı önemli ilklerin de hayata geçmesi anlamına geliyor.

 

RÜZGARDAN İLK LİSANSSIZ ÜRETİM

Sermetal Kerse`nin rüzgâr enerjisi santrali, Türkiye`de lisanssız rüzgâr sınıfındaki ilk geçici kabulün de yapıldığı anlamına geliyor. Yani rüzgâra dayalı lisanssız elektrik üretimi, rüzgâr yatırımlarının en yoğun olduğu illerden biri konumundaki Balıkesir`in Gönen ilçesinden başlamış oldu. Bu yatırımda kullanılan Vira marka türbin aynı zamanda, Türkiye`de imal edilip elektrik üretimine geçirilen uluslararası standartlardaki ilk rüzgâr türbini unvanına sahip oldu. Söz konusu türbin, Northel Enerji A.Ş. tarafından üretildi.

 

YALÇIN: STRATEJİK ÖNEMİ VAR

Northel Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cem Yalçın, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, "Bu uygulama aynı zamanda Türkiye’nin 250 kW gücünde uluslararası standartlardaki ilk yüzde 100 yerli rüzgâr türbini olması nedeniyle stratejik açıdan da önem taşıyor" dedi.

 

DEVLET KWH BAŞINA 11 CENT ÖDEYECEK

Devletin şebekeye satılan rüzgârdan üretilmiş elektriğe kWh başına 7.3 dolar cent ödeme yaptığını hatırlatan Ahmet Cem Yalçın, Northel Vira türbini sayesinde yatırımcı Sermetal Kerse Limited şirketinin, ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye daha yüksek fiyattan satabileceğini vurguladı. Yalçın “Yüzde 100 yerli türbin ile üretilen elektriğin şebekeye satış fiyatı 11 dolar cent. Bu da devletin, yerli türbin ile üretilen tüketim fazlası enerjiyi yüzde 57 daha yüksek fiyattan satın aldığı veya mahsuplaştığı anlamına geliyor” diye konuştu.

 

KANATLARDA OTOMATİK VERİMLİLİK AYARI

Cem Yalçın, Vira 250 kW rüzgar türbininin kanatlarının, rüzgarın şiddetine göre kendi kendisini ayarlayabilecek özellikte tasarlandığını vurguladı. Yalçın bu sayede türbinin düşük hızdaki rüzgarı da elektriğe çevirerek, en yüksek verimliliği sağlayabildiğini de vurguladı.

 

VİRA, ULUSLARARASI STANDARTLARA SAHİP

Ahmet Cem Yalçın’ın verdiği bilgiye göre Vira rüzgâr türbinini üretme çalışmalarının uzun bir geçmişi var. 13 yıllık yıllık AR-GE ve 7 yıllık saha uygulama tecrübesi elde eden Northel Enerji, Ayvalık’taki tesislerinde teknolojisi, yazılımı ve tasarımı dahil olmak üzere, yüzde 100 yerli üretim yapmayı başardı. Ürünün uluslararası standartlarda olduğunun da altını çizen Cem Yalçın "Northel Enerji, IEC – CE 61400 sertifikasyonunu uluslararası belgelendirme yetkisine haiz TURKLOYDU ile ilerleterek 2 yıllık çalışma sonunda şebeke bağlantısı için yönetmelik gereği her türbin modeli için TIP onay testlerini tamamladık" diye konuştu.

 

1.5-2 MW`LİK TÜRBİN ÜRETMEYE HAZIR

Northel Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cem Yalçın, daha yüksek kapasiteli türbin üretme teknolojisine de sahip olduklarını ve önümüzdeki dönemde bunları hayata geçireceklerini de anlattı. Yalçın, bu konuda Türkiye`de gerek kamu gerekse özel sektörde yerli üretimi dert edinen herkesin el birliğiyle hareket etmesi halinde daha hızlı yol alınabileceğini vurguladı.

 

DEVLET DEVREYE ALMA İŞLEMİNDE TİTİZ

Ahmet Cem Yalçın, Sermetal Kerse Limited’in Gönen Organize Sanayi Bölgesi’ndeki rüzgâr enerjisi tesisinin, devreye alma işlemleri sırasında, Bakanlık yetkililerinin uygulamada önem verdiği hususların da netleştiğini ve sektör için ciddi bir tecrübe oluşturduğunu anlattı. Yalçın, uygulamada özel önem verilen noktaları şöyle anlattı: “Devlet, yapılan uygulamayı detaylı inceleyip denetleyerek, öncelikle türbinin müşteriye taahhüt edilen güç sınırlarında üretim yapıp yapmadığını kontrol ediyor. Bunlar müşterilerin korunması açısından ciddi bir güvence. Yaklaşık 2 gün süren kapsamlı kabul işlemleri sırasında işin ekonomik yönü dışında uluslararası ve ulusal teknik kriterler yönüyle de limitler zorlanarak kabul prosedürler tamamlanıyor."

 

30 KİŞİLİK AR-GE EKİBİ 5 YIL ÇALIŞTI

Northel Enerji’nin Vira 250 kW rüzgâr türbini, yaklaşık 30 kişilik bir AR-GE ekibinin beş yıllık aralıksız çalışması sonucunda geliştirildi. Özgün tasarımıyla yüzde 100 yerli bir proje niteliğinde. Northel Enerji Başkanı Ahmet Cem Yalçın, “Vira bu özellikleriyle Türkiye’nin milli projesi niteliğini taşıyor” dedi. Northel’in her güçteki türbin için internetten 7/24 takip imkânı sunduğunu da anlatan Yalçın, gerektiğinde servis ekibi ve mühendis kadrosuyla ihtiyaca yönelik hızlı çözümler sunabildiklerini vurguladı.

 

ELEKTRİK FATURASI YERİNE LEASING TAKSİTİ

Ahmet Cem Yalçın, Northel Vira rüzgâr türbiniyle yapılacak yatırımın verimlilik ve iyi bir finansal çözümle birleştiğinde yatırım geri dönüş sürelerini de makul seviyeye çektiğini vurguladı. Yalçın, Sermetal Kerse’nin örnek yatırımıyla birlikte sektör için leasing başta olmak üzere çeşitli finansman imkânlarının önünün de açıldığını kaydetti. Yalçın "Artık elektrik faturası öder gibi taksitlerle yenilenebilir enerji tesisine sahip olmak mümkün. 12 ay ödemesiz 84 aya kadar finansal kiralama yapılabiliyor" diye konuştu. Mehmet KARA

http://enerjigunlugu.net

02 Ekim 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR