IKEA Güneşten Para Kazanıyor

Ülkemizde mobilyacı olarak bilinen IKEA, Avrupa’daki güneş paneli pazarından ciddi pay almayı hedefliyor.

 

Çin’deki araştırma ve üretim imkanlarının artması sayesinde güneş paneli maliyetlerini hayli düşürmeyi başaran IKEA, geçtiğimiz yıl komple güneş paneli sistemleri satmaya başlamıştı. Ancak şirketin ilk giriş yaptığı pazarın, pek de güneşli olmamasıyla tanınan İngiltere olması, kafalarda ciddi soru işaretleri yaratmıştı.

 

IKEA bu pazarda başta müstakil konutlar olmak üzere pek çok alanda kullanılabilecek komple güneş enerjisi sistemlerini satışa sunmuştu. Çoğu uzman İngiltere’nin yanlış başlangıç pazarı olduğunu savunsa da, geçen zaman IKEA’yı haklı çıkarmış gibi görünüyor. Şirket bu ülkedeki satışların gayet tatmin edici olduğunu, bundan sonraki hedef ülkelerde de piyasaya girmeye hazırlandığını açıkladı.

 

Şirketin hedefinde sekiz Avrupa ülkesi daha olduğu biliniyor, ancak ikisi hariç diğerleri hakkında dışarıya bilgi sızdırılmıyor. IKEA Ekim sonunda Hollanda pazarında, ardından da İsveç pazarında güneş paneli sistemlerini satışa sunmaya hazırlanıyor. Güneş enerjisine olan yönelimin Avrupa genelinde artması, IKEA’nın adım adım kıtaya yayılma straejisinde başarılı olabileceğine işaret ediyor.

 

IKEA bununla da kalmayarak, genel olarak üretimde kullandıkları plastik parçalarda, geri dönüştürülmüş malzemeye geçmeye hazırlandıklarını açıkladı. IKEA CEO’su Peter Agnefjäll, 2020 itibariyle şirketin tüm plastik malzeme üretiminin, geri dönüşümden kazanılmış ham maddeyle yapılacağını açıkladı. Bu da IKEA tarafından belirlenen, her yıl atmosfere salınan karbondioksit oranını 700,000 ton daha azaltma yolundaki hedefe yaklaşmayı kolaylaştıracak.

www.technopat.net

22 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR